خبر فوری

احتمال الکلی بودن عامل کشتار غیرنظامیان افغان در قندهار

احتمال الکلی بودن عامل کشتار غیرنظامیان افغان در قندهار
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وکیل مدافع سرباز آمریکایی متهم به قتل شانزده غیر نظامی افغان گفته است که موکلش در مصرف الکل زیاده روی می‌کرده و زندگی پر استرس و سرشار از مشکلات خانوادگی داشته است.

هویت عامل این قتل عام هنوز اعلام نشده اما گفته می شود که وی فردی سی و هشت ساله و پدر دو فرزند است. او در روز بیست و یکم اسفند وارد خانه‌های روستایی در ولایت قندهار شد و ساکنان آن‌ها را به گلوله بست.

جان هنری براون، وکیل وی گفته است که موکلش فردی الکلی و مبتلا به مشکلات روانی خانوادگی بوده است و انگیزه‌ای پیشینی برای قتل عام افراد معمولی نداشته است. آقای براون شخصیت موکلش را شرح می‌دهد و می‌گوید: «او هیچ‌گاه علیه مسلمانان و افراد خاورمیانه حرفی نزده است. وی اصولا فردی آرام است».

این سرباز آمریکایی که از افغانستان خارج و به کویت منتقل شده است، پیش تر در عراق خدمت می‌کرده و بنا به اظهار وکیل مدافعش، آمادگی اعزام مجدد به یک ماموریت جدید را نداشته؛ هنری براون با تاکید بر مدت طولانی خدمت نظامی موکلش می‌گوید: « به من گفت که نمی‌خواست دوباره اعزام شود. خانواده‌اش هم از او می‌خواستند تا دوباره از آن‌ها جدا نشود. وی و خانواده‌اش فکر می‌کردند که او دیگر به خاورمیانه باز نمی‌گردد. به همین دلیل واقعا دگرگون شد. فکر می‌کنم منصفانه است که بگوییم او و خانواده‌اش از اینکه دوباره به منطقه برگردد، ناراحت بودند.»

با این همه، به نظر می‌رسد، این توجیهات خشم مردم داغدار قندهار را فرو نمی‌نشاند. جنگجویان طالبان و یا حتی برخی نظامیان ارتش افغانستان، نیروهای آمریکایی را تهدید به انتقام کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.