خبر فوری

اعتراض به تعلق گرفتن جایزۀ «اشتایگر» به اردوغان در آلمان

اعتراض به تعلق گرفتن جایزۀ «اشتایگر» به اردوغان در آلمان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

عصر شنبه بیش از ۲۲ هزار تن از ارامنه، کرد‌ها و علویان ترک تبار ساکن آلمان، در شهر بوخوم در اعتراض به اعطای «جایزۀ اشتایگر» به رجب طیب اردوغان تجمع کردند.   
 
نخست وزیر ترکیه قرار بود جایزۀ اشتایگر شهر بوخوم را برای تقدیر از «انسانیت و رواداری» به نمایندگی از مردم ترکیه دریافت کند. اعتراض علیه این تصمیم و سفر اردوغان به آلمان را کنفدراسیون علویان این کشور ترتیب داده بودند.
 
نخست وزیر ترکیه اعلام کرده که به دلیل سقوط یک هلی کوپتر این کشور در افغانستان نمی‌تواند در مراسم دریافت جایزه شرکت کند.
 
در همین شرایط وزارت کشور ترکیه برگزاری مراسم نوروز را در استانبول و دیار بکر ممنوع کرد. مناطق کردنشین ترکیه نوروز را جشن می‌گیرند. ترکیه مبنای این ممنوعیت را کسب اطلاعاتی دربارۀ تلاش «حزب کارگران کردستان»، پ ک ک، برای  استفاده از مراسم نوروزی با هدف برهم زدن نظم عمومی اعلام کرده است.

جایزۀ شهر بوخوم در تقدیر از اشخاص یا نهادهایی اهدا می شود که در راه «انسانیت و مدارا» برای همزیستی مسالمت آمیز می کوشند. مسئولان آلمانی این جایزه قصد داشتند به مناسبت ۵۰ سال دوستی میان آلمان و ترکیه این جایزه را به شکل نمادین به رجب طیب اردوغان اهدا کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.