خبر فوری

"خاک و خاکستر" روایتی از واقعیت افغانستان به زبان اپرا

"خاک و خاکستر" روایتی از واقعیت افغانستان به زبان اپرا
اندازه متن Aa Aa

بعد از سی دهه، افغانستان هنوز دستخوش جنگ و خشونت است.

عتیق رحیمی، نویسنده و فیلمسازمهاجر افغان که ساکن فرانسه است، برگی از تاریخ افغانستان را در قالب یک اپرا بیان می‌کند. نام این اپرا “خاک و خاکستر” و بر اساس کتاب عتیق رحیمی ساخته شده است.

عتیق رحیمی کتاب “خاک و خاکستر” را سال ۲۰۰۰ نوشت. فکر نوشتن این اپرا سال ۲۰۰۳ و بنا به در خواست مدیر اپرای شهر لیون شکل گرفت. در‌‌ همان وقت این کتاب “خاک و خاکستر” دستمایه ساختن فیلمی به همین نام شد که سال ۲۰۰۴ برنده جایزه “نگاه به آینده” جشنواره کن شد.

عتیق رحیمی می‌گوید این اپرا می‌تواند بعد دیگری از واقعیت افغانستان را نشان دهد. چرا که هر ابزار هنری، صورتی جدید ازبیان یک واقیعت است.

بازیگران این اپرا چند ملیتی و آهنگساز آن ژروم کومبیر فرانسوی است. حمید جاودان، هنرمند ایرانی نیز دراین اپرا نقش آفرینی می کند.

اپرای ۵۰ دقیقه ای خاک و خاک‌ستر ۵ شب در فستیوال دوسالانه موسیقی شهر لیون اجرا شد و هم اکنون در اپرای “کرا روس” این شهر روی صحنه است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.