خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

محمد مراح کیست؟

نظرها
محمد مراح کیست؟
اندازه متن Aa Aa

در محله ایزارد شهر تولوز، محمد مراح، مظنون قتل‌های هفته گذشته فرانسه، کماکان از تسلیم خود به پلیس امتناع می‌کند. این محله از بامداد چهارشنبه تحت مراقبت نیروهای امنیتی است. ساکنان این محله از احتمال بزرگنمایی خطر مسلمان در فرانسه ناراحت و نگرانند. آن‌ها می‌گویند، محمد فردی آرام، محترم ومهربان بوده است.

حالا هویت او را می‌دانیم. محمد مراح، ۲۳ ساله تبعه فرانسه اما اصالتا الجزایری. اهل تولوز، صافکار اتوموبیل. او حالا قاتلیست موتورسوار که با یک کلت ۴۵ میلیمتری و یک مسلل یوزی قربانیانش را به قتل رسانده. مسلل یوزی سلاح نیروی نظامی حدود ۵۰ کشور جهانست.

ییو گولتی، مدیر موسسه مالکان سلاح شخصی فرانسه می‌گوید: « استفاده از مسلسل یوزی می‌توانست این ظن را تقویت کند که عامل حتما یک نظامی قدیمیست. اما هرکسی می‌توانست به راحتی این سلاح را از طریق یک سرباز، با سفر به آفریقا، از بازارقاچاق یا راه‌های گوناگون دیگری به دست آورد.»

محمد مراح برای نیروهای امنیتی ناشناخته نبوده است. او پیش‌تر دو بار به افغانستان و پاکستان سفر کرده و احتمالا در کمپ های طالبان آموزش نظامی دیده است. به همین دلیل از سال‌ها پیش تحت نظر نیروهای امنیتی بوده است.

آیا او همانگونه که خود ادعا می‌کند، یکی از مجاهدان القاعده است؟ آیا او جنگجویی منفرد بوده یا عضو یک شبکه شبه نظامی؟ به هر حال مشخص است که وی با جریان سلفی‌ها در ارتباط بوده، گروهی به نام فرسان العزه به معنی سواران افتخار. همین امر عجیب می‌نماید، چرا که از سال هل پیش، سلفی‌های اروپا تحت نفوذ عربستان سعودیند و محافظه کار‌ترین و منزوی‌ترین جریان اسلامی در اروپا به شمار می‌روند.

مراح گفته بود که انتقام خون کودکان قلسطینی را از اسرائیلی ها خواهد گرفت.
گروه سواران افتخار با پخش فیلم‌هایی تهییج کننده اعلام کرده بود که مبارزه را آغاز کرده و جهادگر استخدام می‌کند. به گفته دولت فرانسه، ۱۴ شهروند فرانسوی که برای اهداف پیکارجویانه به افغانستان و پاکستان سفر کرده‌اند تحت نظر نیروهای امنیتی هستند.

پیش از این، آخرین عملیات تروریستی از این دست در فرانسه، در سال ۱۹۹۵ و در متروی پاریس رخ داده بود. با این حال تحت نظر قرار دادن گروه‌های جهادگرا یکی از دغدغه‌های اصلی پلیس امنیت فرانسه است.

برنامهٔ افرادی چون محمد مراح بازگشت به اروپا و طراحی و اجرای چنین عملیاتیست. شاید بتوانیم محمد مراح را یک جنگجوی گمشده، بریده از جامعه و منزوی در یک گروهک بنیادگرا تعریف کنیم.