خبر فوری
This content is not available in your region

نفرت قومی در سارایوو همچنان ادامه دارد

نظرها
نفرت قومی در سارایوو همچنان ادامه دارد
اندازه متن Aa Aa

قرن ها مسلمانان بوسنی، کروات ها و صرب ها در کنار هم در سارایوو زندگی می کردند. ولی بیست سال پیش، شهر به محاصره در آمد و سارایوو نماد غم انگیز جنگ هایی شد که پس از فروپاشی یوگوسلاوی آغاز شد.

سارایوو. شهری که در طول قرن ها بیت المقدس اروپا خوانده می شد، نمادی از وحدت بین چند فرهنگ و چند قوم بود، جایی که مسلمان، کاتولیک، ارتودکس و یهودی در کنار هم می زیستند.

اما در ماه آوریل سال ۱۹۹۲ میلادی این شهر به نمادی دیگر تبدیل شد. یکی از غم انگیزترین جنگ ها پس از فروپاشی یوگوسلاوی شروع شد و ملی گرایی و تنفر قومی سلاح های خود را به طرف این شهر نشانه گرفت.

بیش از سه سال و نیم، سارایوو در محاصره بود. ارتش صرب بوسنی با کمک توپخانه سنگین یوگسلاوی، پایتخت بوسنی را احاطه کرد و غیرنظامیان هدف تک تیراندازها قرار گرفتند.

زمانیکه در فوریه ۱۹۹۶ میلادی محاصره خاتمه یافت، بیش از یازده هزار شهروند سارایوو کشته شده بودند. هزاران تن زخمی و آواره شدند. قوم های مختلف سارایوو نیز مانند بوسنی و هرزگووین، از تفکیک شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.