خبر فوری

پاپ خواهان آزادی مذهبی کامل در کوبا شد

پاپ خواهان آزادی مذهبی کامل در کوبا شد
اندازه متن Aa Aa

پاپ بندیک شانزدهم روز چهارشنبه با حضور صدها هزار تن مراسم عشای ربانی را در میدان موسوم به «روولوسیون» یا انقلاب در شهر هاوانا، پایتخت کوبا برگزار کرد.

رهبر کاتولیک های جهان خواهان آزادی دینی کامل و به رسمیت شناختن کلیسای کاتولیک از سوی دولت کوبا شد.

این دومین مراسم مذهبی پاپ در کوبا در سفر سه روزۀ او به این کشور بود. رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا نیز در مراسم شرکت کرد.

پاپ اعلام کرده بود که پیش از ترک کوبا به مقصد واتیکان به دیدار با فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا نیز خواهد رفت.

«زنان سفیدپوش» کوبا که اغلب مادران یا همسران زندانیان سیاسی این کشورند، از فرصت سفر پاپ به این کشور برای فعالیت های خود استفاده کرده اند. برتا سولر فرناندز، رهبر زنان سفیدپوش کوبا پیام سفر پاپ را برای کشورش مهم دانست و گفت: «برای ما بسیار مهم است که پاپ با پیام محبت، آزادی، اعتماد، ایمان و صلح به کوبا آمده است. این ها همان چیزهایی است که کوبا نیاز دارد.»

پاپ در انتقاد از نظام کمونیستی کوبا گفته بود این کشور نیاز به اصلاحات دارد و کلیسای واتیکان حاضر است به کوبا در یافتن الگوهای جدید اجتماعی کمک کند. این موضع گیری پاپ چندان با استقبال دولت کوبا روبرو نشد.

رائول کاسترو در جریان استقبال از پاپ اشاره کرده بود که کشورش در این زمینه نیازی به این کمک واتیکان ندارد. او بر حق کشورش در گزینش مسیری که در جامعۀ جهانی پیش گرفته تأکید کرده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.