خبر فوری
This content is not available in your region

پشتیبانی اتحادیۀ عرب از طرح صلح عنان برای سوریه

نظرها
پشتیبانی اتحادیۀ عرب از طرح صلح عنان برای سوریه
اندازه متن Aa Aa

اتحادیۀ عرب پنج شنبه نخستین نشست سران کشورهای عضو را پس آغاز انقلاب های موسوم به «بهار عربی»، در بغداد، پایتخت عراق برگزار کرد. موضوع محوری این نشست بحران سوریه بود.

این اتحادیه مخالفت خود را با هر گونه دخالت خارجی در سوریه اعلام کرد. با وجود این، سران کشورهای عضو اتحادیۀ عرب نتوانستند بر سر راهکار مشترکی در بحران سوریه به توافق برسند.

نبیل العربی، دبیر کل اتحادیۀ عرب، دربارۀ طرح صلح کوفی عنان برای سوریه گفت: «اکنون باید این طرح بطور کامل، جدی و فوراً عملی شود. این اتفاق تا به حال رخ نداده، اما به عملی شدن آن امیدواریم و این اتفاق رخ خواهد داد.»

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در موضع گیری خود دربارۀ بحران سوریه در نشست اتحادیۀ عرب گفت که با کوفی عنان، فرستادۀ ویژۀ آن سازمان برای رفع بحران سوریه هم عقیده است که پذیرش طرح صلح شش ماده ای او از سوی بشار اسد گامی مهم است. وی همچنین افزود موضوع محوری این است که رئیس جمهوری سوریه توافق یاد شده را اجرایی کند، زیرا جامعۀ جهانی منتظر عمل کردن بشار اسد به طرح صلح پذیرفته شده است.

سران بیش از نیمی از کشورهای عضو اتحادیۀ عرب از شرکت در نشست بغداد خودداری کردند و انفجاری نیز در روز برگزاری نشست در برابر سفارت ایران در پایتخت عراق رخ داد.

با وجود خواست اتحادیۀ عرب مبنی بر گفت وگوی طرف های درگیر، مخالفان سیاسی رئیس جمهوری سوریه مذاکره با او را رد کرده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.