خبر فوری
This content is not available in your region

تاریخ شمار مناقشه فالکلند

تاریخ شمار مناقشه فالکلند
اندازه متن Aa Aa

در روز دوم آوریل سال ۱۹۸۲ میلادی، نهصد نظامی آرژانتین در بندر استنلی، مرکز جزایر فالکلند مستقر شدند و پرچم آرژانتین را برافراشتند و مقامات بریتانیایی ساکن در منطقه را اخراج کردند.

این اقدام در بوینوس آیرس، برای ژنرال لئوپولدو گیلتیری، رییس جمهوری و رهبر دیکتاتوری نظامی محبوبیت نسبی به همراه داشت. به نظر می رسید که حکومت دیکتاتوری وقت آرژانتین در تلاش برای جبران اعتبار از دست رفته ناشی از بحران اقتصادی و نیز بحران اعتبار سیاسی، اقدام به تصاحب جزایر کرده بود.

اما بریتانیا حاضر به کوتاه آمدن از این جزایر نبود، جزایری که حدود صد سال پیش از آن اشغال کرده بود و در زمان جنگ تنها دو هزار سکنه داشت. طی هفتاد و چهار روز جنگ خونین، ۶۵۰ آرژانتینی و دست کم ۲۵۰ بریتانیایی کشته شدند.

در روز چهاردهم ژوییه همان سال، ارتش بریتانیا، رسما پیروز نبرد شد. برای مارگارت تاچر، نخست وزیرو “بانوی آهنین” بریتانیا، این جنگ یک پیروزی سیاسی به شمار می آمد. در حالی که در آرژانتین، پس از این جنگ با انتخاب رائول آلفونسن به ریاست جمهوری، دیکتاتوری نظامی به پایان رسید.

دو کشور هنگامی که در سال ۱۹۹۰ میلادی روابط سیاسی خود را از سرگرفتند، توافق کردند که در زمینه شیلات و اکتشاف منابع فسیلی در آبهای منطقه همکاری کنند اما در سال گذشته میلادی با بروز اختلاف بر سر صدور مجوزهای ماهیگیری و اجازه اکتشاف منابع هیدروکربن از سوی بریتانیا، مناقشه بر سر حاکمیت این مجمع الجزایر که آرژانتینیان آن را مالویناس می خوانند، از نو آغاز شد.

آرژانتین نیز در مقابل، جلوی ورود ناوهای بریتانیایی و نیز کشتی های کشورهای آمریکای لاتین را با پرچم فالکلند را گرفت، اقدامی که اعزام ناوشکن بسیار مدرن داونتر را از سوی بریتانیا به همراه داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.