خبر فوری

ثبت احزاب سیاسی در روسیه آسانتر می شود

ثبت احزاب سیاسی در روسیه آسانتر می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز سه شنبه، دیمیتری مدودیف، رییس جمهوری روسیه لایحه تسهیل تشریفات ثبت احزاب سیاسی در روسیه را امضا کرد.

این لایحه که روز چهارشنبه نهم فروردین ماه به تصویب شورای فدراسیون روسیه (مجلس علیای پارلمان روسیه) رسیده بود، از روز شانزدهم فروردین قابل اجرا خواهد بود .

طبق این لایحه، حداقل اعضای یک حزب سیاسی برای ثبت آن در وزارت دادگستری از چهل هزار به پاصد نفر کاهش می یابد. به عقیده آقای مدودیف، تسهیل تشکیل احزاب راهی برای باز کردن فضای سیاسی کشور است.

پس از انتخابات پارلمانی روز چهارم ماه دسامبر، روسیه شاهد گسترده ‌ترین اعتراض های خیابانی پس از فروپاشی کمونیسم بوده است.

عده ای از تظاهرکنندگان نیزخواستار آزادی میخاییل خودورکوفسکی، سرمایه دار نفتی سابق شده بودند. با این حال به نظر می رسد اصلاحات وعده داده شده توسط رییس جمهوری فعلی روسیه، تاثیری بر آزادی وی نخواهد داشت.

دیمیتری مدودیف گفته است که آقای خودورکوفسکی برای آزادی، خود باید درخواست عفو کند. او از سال 2003 به اتهام فساد مالی، در زندان به سر می برد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.