وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

تلاش برای کشف دلایل نارساخوانی در کودکان

تلاش برای کشف دلایل نارساخوانی در کودکان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نارساخوانی کودک بندرت قبل از ورود او به مدرسه تشخیص داده می‌شود. پژوهشگران استرالیایی با زیر نظر گرفتن کودکان به مدت پنج سال می‌خواهند بدانند آیا تشخیص اختلالات یادگیری قبل از رفتن به مدرسه امکان پذیر است یا نه؟
 
دنیس برنهام، مدیر طرح موسوم به «بذرهای سواد» است: «معمولا نارساخوانی را قبل از اینکه کودک موفق نشود، تشخیص نمی‌دهید. وقتی هفت و نه ساله و در سن یادگیری هستند و شروع به بد خواندن می‌کنند، می توانید تشخیص دهید.»
 
نوزادانی که در این تحقیق شرکت می‌کنند پنج ماهه اند و به دو گروه تقسیم شده‌اند که یکی موسوم به گروه خطر است چون فردی در خانواده نوزاد وجود دارد که از نارساخوانی رنج می‌برد.
 
پژوهشگران هر سه ماه و شش ماه، آزمایش های صوتی انجام می‌دهند تا پاسخ نوزادان به تحریکات شنوایی را ثبت کنند و نحوه بسط قدرت برقراری ارتباط شفاهی را مشاهده کنند. دنیس برنهام می‌خواهد بفهمد کودک چگونه خواندن را می‌آموزد.
  
دنیس برنهام می‌گوید: «باید بتوانیم چند سرنخ از اینکه در سال اول زندگی چه اتفاقی می‌افتد که باعث گرایش کودک به نارساخوانی می‌شود، بیابیم. به همین دلیل نام طرحمان را  بذرهای سواد گذاشتیم. می‌خواهیم بفهمیم منشا سواد چیست. نه تنها علت ناتوانی در خواندن بلکه توانایی در خواندن.»
 
نارساخوانی غالبا برای کودک در مدرسه به یک مشکل احساسی تبدیل می‌شود زیرا باعث عقب افتادن او از سطح پایه کلاس خود در زمینه خواندن می گردد.
 
این اولین بار است که یک تحقیق در مورد نوزادان به عمل می‌آید. هنگامی که کودکان شروع به بسط قابلیت گفتار کنند، آزمایش‌هایی مربوط به زبان و واژه نیز به تحقیق افزوده خواهد شد.