خبر فوری
This content is not available in your region

کره شمالی در پرتاب موشک دوربرد مصمم است

نظرها
کره شمالی در پرتاب موشک دوربرد مصمم است
اندازه متن Aa Aa

پیونگ یانگ روز چهارشنبه با تزریق سوخت به موشک دوربرد «اون ها-۳» نشان داد که برغم مخالفت آمریکا و متحدانش، از تصمیم خود در پرتاب این موشک آزمایشی منصرف نمی شود.

پیونگ یانگ، موشک ۳۰ متری «اون ها-۳» را در بزرگداشت صدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، بنیانگذار حکومت کمونیستی کره شمالی و بین ۱۲ تا ۱۶ آوریل آزمایش می کند. این موشک قابلیت هدف گیری قاره آمریکا را دارد.

پرتاب این موشک موجب تنش و نگرانی در شبه جزیره کره شده است. ژاپن ضمن فرا خواندن مردم به حفظ آرامش اعلام کرد، در صورت لزوم پیامهای بعدی را به اطلاع آنان خواهد رساند. توکیو با استقرار سیستم ضد موشکهای بالیستیک در جزایراوکیناوا، همچنین اعلام کرده است اگر موشک کره شمالی از حریم فضایی‌ اش عبور کند آن را هدف قرار خواهد داد.

کره شمالی می‌گوید هدف از آزمایش این موشک قرار دادن ماهواره در مدار زمین است، آمریکا و متحدانش اما آن را بلندپروازیهای تسلیحات هسته‌ای پیونگ یانگ و تهدید آمیز می‌دانند.

در حالی که ۲۳ میلیون نفر جمعیت کره شمالی از فقر و بسیاری از کمبود غذا رنج می‌برند، پیونگ یانگ توسعه تکنولوژی موشک و تسلیحات هسته‌ای را مایه بازدارندگی رقبا و تقویت وجهه جهانی خود می‌داند.