خبر فوری
This content is not available in your region

شورای امنیت در پی پاسخی مناسب به کره شمالی

نظرها
شورای امنیت در پی پاسخی مناسب به کره شمالی
اندازه متن Aa Aa

سازمان ملل متحد به آزمایش ناموفق یک موشک چند مرحله‌ای فضاپیما کره شمالی واکنش نشان داد.

سوزان رایس، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت این سازمان روز جمعه گفت: «اعضای شواری امنیت این اقدام را محکوم می‌کنند، اقدامی که نقض قطعنامه های ۱۷۱۸ و۱۸۷۴ شورای امنیت است. اعضای شورای امنیت توافق دارند که همفکری درباره پاسخی مناسب و منطبق با مسوولیتشان و نیز فوریت این مساله را ادامه دهند.»

کره شمالی ساعت هفت و ۳۹ دقیقه بامداد جمعه به وقت محلی، یک راکت فضاپیما را برخلاف میل جامعه جهانی مورد آزمایش قرارداد. این راکت تنها چند دقیقه پس از آنکه سکوی پرتاب را ترک کرده بود از بین رفت و بقایای آن به دریای چین سقوط کرد.

لیو ویمین، سخنگوی وزارت امورخارجه چین در واکنش به این آزمایش گفت: «چین تاکید می‌کند که حفاظت از صلح و ثبات در شبه جزیزه کره و در شمال شرق آسیا به عنوان یک مجموعه، مسوولیتی همگانی و به نفع همه است. در شرایط حاضر ما به هماهنگی همه جوانب به منظور نگهداشت صلح و ثبات منطقه ادامه می‌دهیم.»

آزمایش موشکی روز جمعه همزمان با سالگرد تولد کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی صورت گرفت.

جامعه جهانی از کره شمالی خواسته است تا از تحرکات موشکی و آزمایش‌های احتمالی هسته‌ای صرف نظر کند با این همه مقامات این کشور بر صلح آمیز بودن مقاصد خود اصرار ورزیده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.