خبر فوری
This content is not available in your region

مسکوی فوق العاده مدرن از نگاه آلکسی بلایف-گینتوفت

نظرها
مسکوی فوق العاده مدرن از نگاه آلکسی بلایف-گینتوفت
اندازه متن Aa Aa

نمایشگاه آثار آلکسی بلایف-گینتوفت، هنرمند بحث برانگیز روس، برنده جایزه کاندینسکی در سال ۲۰۰۸، به مدت دو هفته در مسکو برگزار شد. تابلوهای این هنرمند فارغ التحصیل رشته معماری، نمایانگر تصور او از مسکوی فوق العاده مدرن است.

آلکسی بلایف-گینتوفت درباره آثارش می گوید: “من یک آرمان شهر را نشان می دهم. جایی که وجود خارجی ندارد. این فقط نمایش یک آرمان شهر نیست، بلکه دعوتی است برای غیر واقعی، رویا، چیزی که وجود ندارد.”

گیتوفت یکی از مشهورترین هنرمندان نسل خود است که اعتماد به نفس فرهنگ بعد از کمونیسم را به نمایش می گذارد. او ادعا می کند که نگاهی غیرسیاسی دارد.

هنرمند ادامه می دهد: “من یک متافیزیکدانم و به معنای واقعی کلمه در سیاست وارد نشده ام. سعی می کنم فاصله ام را حفظ کنم ولی همیشه امکانش نیست چون واقعیت حمله می کند و باید پاسخ دهم.”

او یکی از پیروان جنبش سیاسی اوراسیا به رهبری آلکساندر دوگین است که بر دوری از غرب تاکید می کند و نه تنها به ملی گرایی بلکه به فاشیزم پنهانی نیز متهم شده است.

تاتیانا ندزوتسکایا، نویسنده، درباره نمایشگاه می گوید: “به هر حال زیبایی شناسی کمونیستی در خون ماست. از کودکی با آن بزرگ شده ایم. اگر به عنوان تبلیغ سیاسی به آن بنگریم، پس باید میدان سرخ و ستاره های یاقوتی را نیز تبلیغ سیاسی در نظر بگیریم. به عنوان یک تماشاگر هیچ گونه پروپاگاندی نمی بینم.”

هدف این پروژه، ترکیب منشا سنت های ادیان بزرگ دنیا، اسلام، مسیحیت و آیین بودایی است و کرملین به عنوان مرکز قاره بزرگ اوراسیا درنظر گرفته شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.