خبر فوری
This content is not available in your region

خرابی تدریجی نقاشی های محراب سیستین واتیکان

نظرها
خرابی تدریجی نقاشی های محراب سیستین واتیکان
اندازه متن Aa Aa

شاید همه بازدیدکنندگان محراب سیستین واتیکان، متوجه نشده باشند که از تابستان سال گذشته دستگاه های عجیبی در این مکان مشهور نصب شده است. این دستگاه ها ردیاب آلودگی هستند.

از آنجا که آلودگی، نقاشی های منحصر به فرد میکل آنژ را تهدید می کند، پنجاه حسگر، میزان دما، رطوبت و غلظت مونواکسید کربن را اندازه گیری می کنند.

طبق گفته متصدی موزه واتیکان، بازدیدکنندگان منشا آلودگی هستند.

ویتوریا چیمینو، متصدی موزه واتیکان می گوید: “مردم نفس می کشند و دی اکسید کربن در هوا پخش می کنند. آنها باعث گرما و جابجا شدن گرد و خاک و نشستن آن بر روی نقاشی ها می شوند.”

محراب سیستین قربانی موفقیت خود است. سال گذشته پنج میلیون نفر از این محل که جلسه مهم کاردینال ها برای انتخاب پاپ برگزار می شود، بازدید کردند. نگهداری و حفظ این شاهکارهای دوره رنسانس بسیار پیچیده است.

ویتوریا چیمینو ادامه می دهد: “این نقاشی میکل آنژ در قرن شانزدهم، مجسم کننده تکامل است. چون فنون استفاده شده عالیند، حفظ آن ساده تر از این نقاشی سال ۱۴۰۰ میلادی است.”

ولی اگر در هفته های آینده در نظر دارید از محراب سیستین بازدید کنید، نگران نباشید چون هنوز تصمیمی برای منع بازدیدها گرفته نشده است. این موزه یکی از منابع مالی مهم برای واتیکان به حساب می آید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.