خبر فوری
This content is not available in your region

شروع کار ناظران بین المللی در سوریه با وجود «درگیری های خفیف»

نظرها
شروع کار ناظران بین المللی در سوریه با وجود «درگیری های خفیف»
اندازه متن Aa Aa

نخستین گروه ناظران سازمان ملل متحد پس از ورود به دمشق کار نظارت بر اجرای آتش بس میان مخالفان و نیروهای دولتی سوریه را آغاز کرد. شش ناظر سازمان ملل متحد خروج نظامیان از شهرها را زیر نظر خواهند داشت. آتش بس و خروج نیروهای دولتی از شهر‌ها از بندهای طرح صلح شش ماده‌ای کوفی عنان، فرستادۀ ویژه سازمان ملل و اتحادیۀ عرب برای رفع بحران سوریه است. ممکن است تعداد هیئت ناظران بین الملی به ۲۰۰ نفر نیز برسد.

با وجود این به گفتۀ ناظران سیاسی وضعیت در سوریه تغییر چندانی نداشته است.

مخالفان دولت سوریه و فعالان حقوق بشر می‌گویند روز دوشنبه در دو محله در شهر حمص صدای گلوله باران به گوش رسیده و در ادلب نیز درگیری‌های گزارش شده که در صورت دخیل بودن مخالفان و نیروهای ارتش نقض آتش بس به شمار می‌رود.

در شهر حما نیز یکشنبه شب دو غیرنظامی در خودروشان به ضرب گلوله جان باخته‌اند.

ناآرامی ها و درگیری های ارتش و مخالفان مسلح دولت سوریه باعث فرار بیش از ۲۴ هزار نفر به ترکیه شده است.

با وجود این بعضی از شهروندان سوری بر این باورند که اعزام ناظران بین المللی گفته مشکل سوریه را حل نمی‌کند، زیرا قبلاً همۀ ناظران اتحادیۀ عرب به این کشو رفته اند و دولت سوریه مانع کار آنها شده است. از دید آنها همین اتفاق دربارۀ ناظران جدید هم رخ می‌دهد و مسئولان دولتی به آنها دروغ خواهند گفت.

یک سخنگوی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه پیش از ورود ناظران بین المللی گفته بود که دولت حق ممنوعیت ورود ناظران بین المللی از کشورهای عربستان سعودی، فرانسه، قطر و ترکیه را برای خود محفوظ می‌داند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.