خبر فوری
This content is not available in your region

شکایت فرمانده نظامی در لیبی از مقام های بریتانیایی

شکایت فرمانده نظامی در لیبی از مقام های بریتانیایی
اندازه متن Aa Aa

عبدالکریم بلحاج، از فرماندهان نظامی لیبی در طرابلس، مدعی شده که بریتانیا در دستگیری و شکنجۀ او در دوران معمر قذافی، رهبر سابق لیبی سهیم بوده است. او گفته که علیه دولت و سازمان اطلاعات و امنیت خارجی این کشور اقامۀ دعوا کرده است. وی خواسته که نقش جک استراو، وزیر خارجۀ سابق بریتانیا در دستگیری و استرداد او به لیبی مشخص شود.

عبدالکریم بلحاج می گوید که مارک آلن، مدیر سابق بخش ضدتروریستی سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا، ام ای سیکس (MI6)، در دستگیری او در مالزی و استردادش به دولت لیبی نقش داشته است.

این افسر لیبیایی که مظنون به همکاری با گروه‌های تروریستی بوده، افزوده که پس از بازگرداندنش به لیبی در دوران قذافی، در زندان شکنجه شده است.

او همچنین اظهار کرده که اسناد بازگرداندنش به لیبی در سال ۲۰۰۴، در درگیری‌های سال گذشتۀ این کشور میان حکومت قذافی و مخالفان مسلح به دست آمده است.

براساس گزارش ها، ظاهراً سازمان اطلاعات و امنیت خارجی بریتانیا حضور عبدالکریم بلحاج را در مالزی به سازمان های اطلاعاتی خبر داده و باعث دستگیری و استرداد او به لیبی شده است.

با وجود این مقام های بریتانیایی همواره منکر دخالت در بازگرداندن یا شکنجۀ افراد مظنون به همکاری با گروه های تروریستی بوده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.