خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

نقش سرنوشت ساز آرای راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

نظرها
نقش سرنوشت ساز آرای راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه
اندازه متن Aa Aa

در آستانه دومین دور انتخابات ریاست جمهوری فرانسه دو رقیب اصلی، نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند نامزد حزب سوسیالیست برای پیروزی به دنبال جلب بخش یا اکثریت آرا راست افراطی هستند.

آقای سارکوزی از جناح راست میانه فرانسه که از ابتدا با شعار محدود کردن مهاجران به میدان آمده بود، در آغاز مبارزات دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گفت:“تاکید روی مرزهای کشور، غلط یا ناسزا نیست. وقتی که اروپا قصد محافظت از مرزهایش را ندارد، کم اهمیت انگاشتن مسئله مرزهای کشوری، یک اشتباه است.”

رییس جمهوری فرانسه که روز سه شنبه در برنامه صبحگاهی تلویزیون سراسری فرانسه شرکت کرده بود، افزود:“وقتی که ادارات و دستگاه مهاجرتی ما انبوه مهاجران را به کشور پذیرفته و بهمین دلیل عملا هیچ کارایی ندارند، نمی توانیم همچنان به پذیرش خارجی ها ادامه دهیم.”

در حالی که آقای سارکوزی آرای جبهه ملی راست افراطی را نشانه گرفته، مارین لوپن رهبر آن، تمایلی به ائتلاف سیاسی با راست میانه نیکولا سارکوزی نشان نداده است.
رای بی سابقه 18 در صدی جناح راست افراطی، پشتوانه محکمی برای استقلال عمل به رهبر جدید این حزب داده است.

خانم لوپن که با شعارهای اقتصادی و ملی گرایی در مقابله با نگاه اروپایی برنامه انتخاباتی اش را آغاز کرده است، در گفتگوی تلویزیونی دوشنبه گفت: “من به سارکوزی اعتمادی ندارم. پنج سال در مصدر امور هزاران وعده و وعید داده است، به نظر من، برنامه اولاند و سارکوزی منجر به افزایش مهاجران و مالیات ها می شود.”

در همین حال فرانسوا اولاند از حزب سوسیالیست، که با اتکا به حمایت سیاسی طیف رادیکال چپ موقعیت برتری نسبت به نیکولا سارکوزی دارد، اکنون در صدد متقاعد کردن آرای بخشی از پایگاه مردمی راست افراطی نیز هست.

او روز دوشنبه به روزنامه فرانسوی لیبراسیون گفته است:“در مورد مهاجرت، نظر من این است که با حفظ حرمت افراد باید پرونده به پرونده پیش برویم. سارکوزی می خواهد آمار مهاجرانی را که طی ده سال پذیرفته شده اند، به نصف تقلیل دهد.”

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز ششم ماه مه برگزار می شود.