وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دستگاه بازیافت سیار

دستگاه بازیافت سیار
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

شرکت آلمانی “سات” اعلام کرد این شرکت دستگاهی ساخته است که می تواند برای بازیافت از یک محل به محل دیگر برود و مواد نادر و قیمتی مانند طلا، نقره، مس، لیتیوم و غیره را از میان ضایعات الکترونیکی استخراج کند.

سیستم بازیافت سیار در داخل یک کانتینر در خارج شهر بلگراد، پایتخت صربستان قرار داده شده است. هدف، ارائه روش های جدید بازیافت برای بدست آوردن فلزهای قیمتی از ضایعات الکترونیکی است.

فرانچسکو وجیلیو، استاد مهندسی شیمی در دانشگاه آکیلا می گوید: “برای مثال پودری که از لوله های کاتد بدست می آوریم حاوی ایتریوم است، یعنی نزدیک ده درصد پودر و معمولا همه به زباله دان ریخته می شود.”

بدین ترتیب حتی سیم های تلویزیون دیگر زباله محسوب نمی شود. فرانچسکو وجیلیو ادامه می دهد: “می توانید مراحل دم کردن قهوه را تصور کنید. اسم آن را از صافی گذراندن، گذاشته ایم. آب از میان یک صافی عبور می کند تا قهوه در آب حل شود. البته برای بدست آوردن این عنصر، برای مثال ایتریوم که در پودر وجود دارد، یک معرف شیمیایی اضافه می کنیم تا عملیات ممکن شود.”

ایتریوم برای ساخت صفحات لد تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد. دیگر چه دستگاه هایی حاوی مواد نادر و قیمتی است؟ برند کوپاک پاسخ می دهد: “رایانه های شخصی، نوت بوک ها، دستگاه های دی وی دی، آداپتورها، لامپ های فلورسنت، صفحه های تلویزیون و مانیتور، باتری ها، ال سی دی ها و غیره.”

“رسیکلازا” در بلگراد یکی از شرکای طرح اروپایی برای توسعه این سیستم است. هدف این است که شرکت های اروپای شرقی به امکانات بازیافت شرکت های غربی مجهز شوند.

برند کوپک، مدیر شرکت “سات” می گوید که یک ماه در صربستان می مانند، سپس به یک شرکت بازیافت کننده بزرگ تر می روند و دست آخر برای دو ماه در رومانی مستقر خواهند شد.