خبر فوری
This content is not available in your region

مناظره تلویزیونی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را تغییر نمی دهد

نظرها
مناظره تلویزیونی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را تغییر نمی دهد
اندازه متن Aa Aa

گیئل اسلیمن، مدیر موسسه ب و آ دومین مرکزتحقیق و نظرسنجی فرانسه پاسخگوی پرسش‌های خبرنگار یورونیوز درباره دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

***آیا یک مناظره تلویزیونی می‌تواند تغییری واقعی در نتیجه این انتخابات دهد؟ ***

مناظره‌های تلویزیونی حدود چهل است که وجود دارد. این مناظره‌ها هیچگاه نتیجه را تغییر نداده‌اند یا دست کم هرگز چنین چیزی ثابت نشده است. همه بررسی‌های صورت گرفته پیش و پس از این بحث‌ها نشان داده است که تغییری صورت نگرفته است.

***چگونه نظرات می‌تواند میان دور اول و دوم انتخابات تغییر می‌کند؟ ***

اکثریت قابل توجهی از رای دهندگان چپ افراطی ژان لوک ملانشون، تقریبا از هر ۱۰ تن، ۹ نفرشان خود را آماده کرده‌اند تا در دور دوم به فرانسوا اولاند رای دهند. رای دهندگان جناح راست افراطی نیز که به مارین لوپن رای داده‌اند، بیشتر دسته دسته هستند. کمتر از شش تن از هر ۱۰ نفرشان می‌خواند به نیکولا سارکوزی رای دهند و نزدیم به یک پنجم آنان نیز می‌خواهند به فرانسوا اولاند رای دهند.

***غیبت و عدم تصمیم گیری شهروندان چه تاثیری می‌تواند بر نتیجه بگذارد؟ ***

شمار قابل توجهی از رای دهندگان هستند که به ما می‌گویند برای تصمیم گیری آماده‌اند. چنانچه حتی برای عدم مشارکت هم تصمیم گرفته‌اند. ما شنیده‌ام که لوپن خواهان عدم مشارکت شده است.
این ممکن است که اگر رای دهندگان از او پیروی کنند شکست سارکوزی بزرگ‌تر از پیش بینی کنونی باشد. از سوی دیگر اگر هواداران جبهه ملی پشت او بروند شاید نیکولا سارکوزی بتواند فاصله‌اش را با اولاند کاهش دهد.