خبر فوری

راهپیمایی دانشجویان بارسلون در اعتراض به افزایش شهریه ها

راهپیمایی دانشجویان بارسلون در اعتراض به افزایش شهریه ها
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

صد‌ها تن از دانشجویان روز پنجشنبه در شهر بارسلون اسپانیا علیه کاهش یارانه‌های آموزش عالی و افزایش شهریه دانشگاه‌ها از سوی دولت به تظاهرات پرداختند.

این راهپیمایی اعتراضی مسالمت آمیز برگزار شد با این همه شمار قابل توجهی از نیروهای ضد شورش و نیز پلیس لباس شخصی دانشجویان را زیر نظر داشتند.

نیکی برنگوئر، یکی از دانشجویان معترض دانشگاه بارسلون می‌گوید: «ما نباید هراسی از پلیس‌ها داشته باشیم. ما باید با اعتصابمان اعتراض را ادامه دهیم و نگران نباشیم که این اعتراض علیه بانک مرکزی اروپا یا هر نهاد دیگری است.»

همزمان در ۲۰ کیلومتری شمال غرب شهر بارسلون نیز به دور از فریادهای دانشجویان باربارا زنی است که به دلیل ناتوانی در بازپرداخت اقساط وام مسکن، خانه‌اش به حراج گذاشته می‌شود. جمعی از همسایگان و کنشگران اجتماعی به حمایت از وی و فرزندش آمده‌اند.

جوردی گارسیا، یکی از معترضان به تخلیه اجباری خانه باربارا کستیلو با اشاره به نشست مقامات بانک مرکزی اروپا در بارسلون می‌گوید: «کسانی که مسبب این بحران‌اند و کسانی که مسوولیتی درباره آنچه روی داده برعهده نگرفته‌اند با یکیدیگر دیدار می‌کنند تا این بحران را بد‌تر سازند و بار را بر دوش کسانی مثل باربارا که از خانه‌اش اخراج شده بگذارند.»

نرخ بیکاری در اسپانیا ۲۵ درصد و تورم سالانه در حوزه یورو در ماه آوریل به ۲ و شش دهم درصد رسید.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.