خبر فوری

نخست وزیر پیشین لیبی اعطای ۵۰ میلیون یورو به سارکوزی را تایید کرد

نخست وزیر پیشین لیبی اعطای ۵۰ میلیون یورو به سارکوزی را تایید کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

البغدادی المحمودی، نخست وزیر پیشین حکومت سرنگون شده لیبی، خبر اعطای پول از سوی سرهنگ معمر قذافی را برای تبلیغیات انتخابات ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی در سال ۲۰۰۷ تایید کرد.

این خبر را مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی پس از آن اعلام کرد که وب سایت خبری مدیا پارت هفته گذشته از تامین هزینه‌های تبلیغات پیشین آقای سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته خبر داده بود.

رئیس جمهوری فرانسه در واکنش اعلام کرده بود که از مسوولان این وب سایت شکایت خواهد کرد. وی همچنین ضمن تکذیب این خبر، آن را شرم آور خوانده است.

آقای سارکوزی در یک گفتگوی تلویزیونی گفت: «شرم آور است؛ وقتی من فکر می‌کنم روزنامه نگارانی هستند که جسارت آن را دارند تا به فرزند قذافی و دستگاه امنیتی وی اعتبار دهند. ۵۰ میلیون، چرا یکصد میلیون نه؛ برای تبلیغاتی که ۲۰ میلیون هزینه دارد.»

منبع این ادعا سیف الاسلام، فرزند قذافی است. وی که اکنون در بازداشت و در انتظار محاکمه به سر می‌برد مارس گذشته در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار یورونیوز گفته بود: «اول از همه سارکوزی باید پولی را که از لیبی برای تامین بودجه مبارزات انتخاباتی خود گرفته است پس بدهد. این ما بودیم که هزینه مبارزات انتخاباتی او را پرداخت کرده‌ایم. اطلاعات و اسناد آن موجود است و ما آمادگی داریم جزئیات آنرا افشا کنیم.»

سیف الاسلام در این مصاحبه تاکید کرده بود: «این پول به این منظور به نیکولا سارکوزی داده شده بود که در مواقع ضروری به کمک مردم لیبی بیاید اما او ما را نسبت به خود ناامید کرد. تمام جزییات و اسناد انتقال این پول ثبت شده و به زودی این اسناد منتشر خواهند شد.»

موضوعات مرتبط جنجال حمایت مالی قذافی از تبلیغات انتخاباتی پیشین سارکوزی

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.