خبر فوری
This content is not available in your region

رهبر جناح میانۀ فرانسه به حمایت از فرانسوا اولاند آمد

رهبر جناح میانۀ فرانسه به حمایت از فرانسوا اولاند آمد
اندازه متن Aa Aa

فرانسوا بایرو، از حزب میانۀ «جنبش دموکراتیک» فرانسه در تصمیم گیری بی‌سابقه‌ای اعلام کرد که از فرانسوا اولاند، نامزد حزب سوسیالیست، برای ریاست جمهوری حمایت می‌کند.

این سیاستمدار ۶۰ ساله در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری توانست نزدیک نه درصد آراء را به دست آورد.

او در نشستی مطبوعاتی در پاریس، پایتخت فرانسه دربارۀ علت حمایتش از نامزد حزب سوسیالیست در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گفت: «نیکولا سارکوزی، پس از آغازی خوب در دور اول، در رقابت های دور دوم به دنبال کسب رأی طرفداران حزب راست افراطی رفت. با این رویکرد ارزش‌ها و اموری که برای ما مهم هستند، یکسره کنار گذاشته و نادیده گرفته شدند.»

حزب میانه روی فرانسوا بایرو در گذشته از نامزدهای چپ گرای ریاست جمهوری حمایت نکرده بود.

کسب رأی طرفداران نامزدهای کنار رفته در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری، عاملی برای موفقیت نیکولا سارکوزی یا فرانسوا اولاند، دو نامزد راه یافته به دور دوم، در روز یکشنبه هفتۀ آینده به شمار می‌رود.

نامزد حزب حاکم در پی کسب آراء مارین لوپن، از جبهۀ ملی فرانسه بوده که توانست در دور نخست نزدیک هجده درصد آراء را به دست بیاورد. هر چند این نامزد جناح راست افراطی اعلام کرده که از دو نامزد‌ راه یافته به دور دوم حمایت نمی‌کند.

با حمایت جناح میانه از فرانسوا اولاند، برندۀ دور نخست، اکنون کار نیکولا سارکوزی برای باقی ماندن در سمت ریاست جمهوری دشوار‌تر می‌شود.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ده نامزد به رقابت پرداختند که از میان آنها هیچ کدام نتوانست به حد نصاب بیش از ۵۰ درصد آراء برای موفقیت دست بیابد.

میزان مشارکت شهروندان فرانسوی در دور نخست انتخابات ۸۰ درصد دارندگان شرایط رأی دهی اعلام شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.