خبر فوری

سکوت در یونان در آستانه حساسترین انتخابات از سال ۱۹۷۴

سکوت در یونان در آستانه حساسترین انتخابات از سال ۱۹۷۴
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در آستانه انتخابات پارلمانی یکشنبه یونان، روز شنبه تبلیغات انتخاباتی متوقف شده و رای دهندگان در اندیشه انتخاب نامزد مطلوب خود هستند.

دو حزب اصلی، حزب محافظه کار دمکرات و سوسیالیست با حمایت از وامهای چندین میلیارد یوروی و تحمیل بحران شدید اقتصادی، اعتماد رای دهندگان را از دست داده‌اند.

یکی از اهالی آتن می‌گوید: «در حال حاضر مردم یونان بسیار خشمگین هستند، بسیار بسیار عصبانی و به همین راحتی همه مشکلات را فراموش نمی‌کنند. به همین دلیل اول دمکرات‌ها را تنبیه می‌کنند و بعد هم بقیه را پاپاندرئو. هر دویشان را. حتما آن‌ها را تنبیه می‌کنند.»

بنا به نظر سنجی‌ها مجموع آرا دو حزب در حدود ۴۴ در صد خواهد بود.

یکی ازاستادان دانشگاه آتن می‌گوید: «در آستانه انتخابات مشهود‌ترین خطری که یونان را تهدید می‌کند این است که یک حزب برنده اکثریت آرا نشود، امری که در یونان سنتی بوده. به همین دلیل باید یکنوع دولت ائتلافی تشکل شود. سنتی سیاسی که در کشور ما پیشینه چندان موفقیت آمیز نداشته.»

رای احزاب کوچک ‌تر و تندرو‌تر تعیین کننده و در ائتلاف احتمالی تاثیرگذار می‌شود.

رهبر حزب محافظه کار دمکراسی نوین، آنتونیوس ساماراس وعده داده برای تغییر شرایط بازپرداخت دومین بسته نجات چانه زنی خواهد کرد. در همین حال اوانجلوس ونزلوس رهبر حزب سوسیالیست گفته است، یونان جز فقر عمومی و یا اقدامات سخت گیرانه اقنتصادی راهی ندارد.

انتخابات پارلمانی روزیکشنبه یکی از غیر قابل پیش بینی‌ترین و حساس ‌ترین انتخابات ها بعد از سرنگونی حکومت نظامیان در یونان معروف به “دولت سرهنگ‌ها” در سال ۱۹۷۴ است.
.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.