خبر فوری
This content is not available in your region

متهمان یازده سپتامبر دادگاه نظامی گوانتانامو را به رسمیت نشناختند

نظرها
متهمان یازده سپتامبر دادگاه نظامی گوانتانامو را به رسمیت نشناختند
اندازه متن Aa Aa

خالد شیخ محمد متهم شماره یک برنامه ریزی و طراحی واقعه یازده سپتامبر و چهار متهم دیگر در اولین جلسه تفهیم اتهام از پاسخ دادن به سوالات داگاه خودداری کردند.

آنها در این جلسه 9 ساعته در دادگاه نظامی ایالات متحده که در خلیج گوانتانامو کوبا برگزار می شود در تمام مدت سکوت کردند. این گونه جلسات در روال قضایی آمریکا عموما به روی رسانه ها باز نیست.

وکیل مدافع متهمان روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت “همانطور که مطلعید متهمان درجلسه دیروز با مقاومت مسالمت آمیز به سیستم ناعادلانه اعتراض کردند. متهمان با سکوت خود مشروعیت دادگاه نظامی را به رسمیت نشناختند. این افراد چندین سال بدرفتاری و شکنجه را تحمل کرده اند.”

یکی از این متهمان در ابتدای جلسه فریاد زد بهتر است دولت او را قبل از پایان محاکمه بکشد. این متهمان در مقابل اتهامات وارده هیچ پاسخی ندادند و دادگاه یکبار دیگر بعد ازتفهیم اتهام منتظر پاسخ آنها خواهد شد.

تعداد معدودی از بستگان قربانیان حملات یازده سپتامبر در مجتمع نظامی محل دادگاه حضور یافتند. باراک اوباما رییس جمهور آمریکا تلاش داشت این محاکمات در نیویورک و در یک دادگاه غیرنظامی برگزار شود. با این حال بعد از مخالفت ها و در نهایت محاکمات توسط یک کمیسیون نظامی معروف به دادگاه نظامی اداره می شود.

حملات یازده سپتامبر 2001 به برج های دوقلوی نیویورک و ساختمان وزارت دفاع آمریکا نزدیک به سه هزار کشته و شش هزار مجروح بر جای گذاشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.