خبر فوری
This content is not available in your region

راهپیمایی گسترده اعتراضی در مسکو در آستانه ورود پوتین به کرملین

نظرها
راهپیمایی گسترده اعتراضی در مسکو در آستانه ورود پوتین به کرملین
اندازه متن Aa Aa

در آستانه شروع رسمی دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، روز یکشنبه راهپیمایی اعتراضی بزرگی در مسکو برگزار شد.
 
این تظاهرات 20 هزار نفره در اعتراض به نتایج انتخابات و سومین دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین به خشونت گرایید و پلیس 450 نفر را دستگیر کرد.
  
گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج جهان و یکی از رهبران مخالفان که در راهپیمایی شرکت کرده بود گفت:“ما برای این در اینجا جمع شده ایم که بگوییم مقامات هیچ مشروعیتی ندارند. پوتین هیچ حقی ندارد که برای سومین بار رییس جمهور بشود. این نقض صریح قانون اساسی ما است. این راهپیمایی ثابت می کند که ده ها بلکه صد ها هزار نفر نتیجه این انتخابات اخیر و ریست جمهوری پوتین را به رسمیت نمی شناسند.”
 
سرگئی اودالتسوف رهبر جناح چپ نیز در این راهپیمایی به خبرنگار یورونیوز گفت:” به نظر من حرکت امروز با وجود همه موانع موفقیت آمیز بود. پلیس مانع سفر مردم به مسکو شد، مقامات مجوز را تا آخرین روز صادر نکردند و شایعاتی پخش شده بود که ارتش مردم را دستگیر میکند. حتی در تقابل یک راهپیمایی طرفداران پوتین را سازماندهی کرده بودند.”
 
 
رهبران شناخته شده مخالفان که در این راهپیمایی شرکت کردند، توسط پلیس بازداشت شدند. 
 
در حالیکه ولادیمیر پوتین سومین دوره شش ساله ریاست جمهوری را روز دوشنبه و بی اعتنا به مخالفت ها طی مراسمی با حضور رهبر کلیسای ارتدکس روسیه در کاخ کرملین آغاز می کند، کارشناسان می گویند این تظاهرات نشان دهنده اختلاف شدید در فضای سیاسی و مخالفت گسترده با بازگشت دوباره آقای پوتین به کرملین است، رییس جمهوری که مخالفان از او به عنوان جاسوس سابق سرویس امنیتی یاد می کنند.
 
دیمیتری مدودوف رییس جمهور اخیر روسیه بزودی در مقام نخست وزیر به همکاری با آقای پوتین ادامه خواهد داد.
 
 
 
 
 
 
 
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.