خبر فوری
This content is not available in your region

روباتی در مغز

روباتی در مغز
اندازه متن Aa Aa

در دانشگاه پلی تکنیک میلان در ایتالیا یک نوع جدید دستگاه خودکار برای عمل جراحی بسیار ظریف مغز طراحی شده است. دقت این دستگاه چند صد میکرون و استوار‌تر و ثابت‌تر از دست یک جراح است.

جیانکارلو فرینیو، پروفسور دانشگاه پلی تکنیک میلان می‌گوید: «این یک سیستم خودکار برای کمک به پزشک هنگام جراحی مغز است. این سیستم برای وارد کردن ابزار از سوراخ‌های کوچک در سر بیمار است. ابزاری چون سوزن نمونه برداری یا الکترود تحریک مغز.»

وی ادامه می دهد: «برای حفظ جهت مورد نظر و اجتناب از صدمه زدن به نقاط حساسی که تنها چند میلیمتر از نقطه مورد نظر ما فاصله دارد، این روبات دقیق‌تر است.»

فرانچسکو کاردیناله، جراح مغز و اعصاب و متخصص جراحی بیماری صرع است. او به مهندسان دانشگاه پلی تکنیک میلان، نیاز واقعی پزشکان را توضیح داد، و این شامل تعریف پارامترهای نرم افزاری که مورد نیاز هر جراحی است، می‌باشد.

فرانچسکو کاردیناله می‌گوید: «جراح می‌تواند حرکات دستگاه خودکار را با استفاده از این ادوات کنترل کند و هم زمان بازخوردی از انحراف دست را که شاید در هنگام جراحی مستقیم بر مغز می‌داشت، دریافت کند.»

واکنش مکانیکی روبات تقویت شده است تا جراح بتواند از این انحراف اجتناب کند.

پرسش این است که چه نوع جراحی هایی را می توان با این دستگاه خودکار انجام داد؟

فرانچسکو کاردیناله می‌گوید: «بیماری صرع مقاوم در برابر دارو، پارکینسون و دیگر عوارض مربوط به مهارت‌های حرکتی مانند دیستونیا، درد مزمن و همه انواع سرطان مغز.»

این روبات، که در یک طرح اتحادیه اروپا به نام «روبوکست» توسعه یافته است، سال‌ها بعد در جراحی مغز مورد آزمایش قرار خواهد گرفت.

جیانکارلو فرینیو می‌گوید: «مرحله بعدی، کار بر روی روبات‌هایی است که فعالیت ویژه خود را خواهند داشت. برای مثال، جبران حرکات سر یک بیمار حین عمل جراحی روی بیماری که بیدار است.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.