خبر فوری
This content is not available in your region

ناکامی در تشکیل دولت ائتلافی یونان و احتمال انتخابات دوباره

ناکامی در تشکیل دولت ائتلافی یونان و احتمال انتخابات دوباره
اندازه متن Aa Aa

دور سوم تلاش برای تشکیل دولتی ائتلافی یونان با مشارکت چهار حزب محافظه کار، سوسیالیست و چپ های این کشور بی‌نتیجه ماند.

حزب چپگرای موسوم به «سیریزا»، مخالف ائتلاف با محافظه کاران، سوسیالیست‌ها و حزب چپ دموکراتیک این کشور بوده است. اکنون در یونان امکان برگزاری انتخابات مجدد مطرح شده است.

روز جمعه اوانگلوس ونیزلوس، رهبر حزب سوسیالیست «پاسوک» و آنتونیس ساماراس، رهبر حزب «دموکراسی نوین» یونان دربارۀ تشکیل دولت ائتلافی گفت‌و‌گو کردند.

رهبر حزب سوسیالیست پاسوک دربارۀ احتمال برگزاری انتخابات مجدد در یونان گفت: «در صورت برگزاری انتخابات مجدد وضع در یونان تغییری نخواهد کرد. زمان رو به رو شدن با حقیقت در یونان برای همۀ احزاب سیاسی فرا رسیده است. من شنبه برای اطلاع دادن وضعیت به رئیس جمهوری به دیدار او می‌روم. امیدوارم تحت ریاست جمهوری کارولوس پاپولیاس همه احزاب با پختگی و احساس مسئولیت بیشتری به وضع موجود فکر کنند.»

یکی از اهداف تشکیل دولت ائتلافی، حفظ یونان در منطقۀ یورو است. ابهام در تشکیل دولت ائتلافی در حالی است که بازارهای مالی این کشور به ابهام در تشکیل دولت ائتلافی واکنش منفی نشان داده‌اند.

نرخ بیکاری در یونان به بیش از ۲۱ درصد رسیده و بعضی از صنایع این کشور در پی تدابیر ریاضتی دولت رو به ورشکستگی رفته‌اند.

کونستانتین میخالوس، رئیس اتاق بازرگانی و صنعتی آتن دربارۀ برگزاری انتخابات دوباره در کشورش گفت: «ما باید یک دولت ائتلافی داشته باشیم، در غیر این صورت باید در ماه آینده انتخابات مجدد برگزار کنیم که دولت جدیدی را مستقر می کند. اما تا آن زمان ممکن است یونان به سوی نابودی پیش برود.»

ادامۀ تلاش برای تشکیل دولت ائتلافی در یونان در حالی است که اتحادیۀ اروپا در پی رفع بحران مالی این کشور و نگه داشتن آن در منطقۀ یورو است.

اکنون ممکن است کارولوس پاپولیاس، رئیس جمهوری یونان، برای تشکیل دولت ائتلافی با سران احزاب گفت و گو کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.