خبر فوری

شهر حلب سوریه، صحنۀ درگیری و خشونت

شهر حلب سوریه، صحنۀ درگیری و خشونت
اندازه متن Aa Aa

روز جمعه در شهر حلب، در شمال سوریه بار دیگر درگیری و خشونت گزارش شده است. منابع دولتی این کشور می گویند نیروهای امنیتی موفق به جلوگیری از حمله ای انتحاری و از پادرآوردن سرنشین یک مینی بوس شده‌اند که قصد داشته بیش از یک تن مواد انفجاری را در حلب منفجر کند.

صبح پنج شنبه دو انفجار انتحاری در دمشق، پایتخت سوریه، ۵۵ کشته و بیش از ۳۷۰ زخمی برجا گذاشت. مخالفان مسلح سوریه و دولت این کشور مسئولیت انفجارها را به یکدیگر نسبت داده اند.

در همین وضعیت، تلویزیون دولتی سوریه از حمله به ناظران اجرای آتش بس سازمان ملل هنگام بازدید از دمشق خبر داده که در آن کسی زخمی نشده است.

عدنان حسن محمود، وزیر اطلاع رسانی سوریه، دربارۀ ارزیابی کشورهای غربی از وضع جاری این کشور به گزارشگر شبکۀ «یورونیوز» گفت: «کشورهای اروپایی همان برنامه‌ای را برای سوریه دارند که ایالات متحده پیش گرفته و آنها برنامه‌ای قدیمی علیه این کشور دارند. آنها وضعیت سوریه را براساس اطلاعات نادرستی می سنجند که از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی‌ای مانند فیس بوک به دست می‌آورند.»

این موضع گیری در حالی است که شمار ناظران سازمان ملل برای برقراری آتش بس در سوریه به ۱۱۳ تن رسیده است. تا پایان ماه جاری میلادی قرار است شمار ناظران حاضر در این کشور به ۳۰۰ تن برسد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوریه خواسته که طرح شش ماده‌ای کوفی عنان، فرستادۀ ویژه سازمان ملل و اتحادیۀ عرب برای رفع بحران این کشور را به طور کامل اجرا کند.

از آغاز اعتراض های ضددولتی در سوریه در ۱۴ ماه گذشته، نزدیک ۱۰ هزار نفر در این کشور کشته شده و هزاران نفر نیز به بعضی کشورهای همسایه گریخته‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.