خبر فوری

جنجال بر سر یک صدا

جنجال بر سر یک صدا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تا پیش از حکم ناصرمکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه در قم، شاهین نجفی و حامیانش می توانستند با استناد به تاریخ صدورحکم فقهی آیت الله صافی گلپایگانی که به پیش از اتفاقات اخیر باز می گشت، موزیک نجفی را مصداق حکم صافی گلپایگانی ندانند اما پس از پاسخ آیت الله مکارم شیرازی به استفتای برخی که خود را “شيعيان و دوستداران اهل بيت” نامیده اند، شرایط تغییر کرده است. آقای مکارم در پاسخ به آنها گفته است:“هرگونه اهانت به مقام شامخ امامان معصوم و توهين آشکار به آن‌ها اگر توسط فرد مسلمانی صورت گيرد، موجب ارتداد است و اگر توسط غير مسلمانی باشد داخل در عنوان ساب‌النبی (دشنام به پيغمبر) می‌باشد.” بر پايه قوانين اسلامی مجازات اين دو اتهام مرگ است.
 
اکنون شرایط از یک “خبر” به یک “خطر” تغییر محتوا داده و شاید در وضعیت جدید جایزه۱۰۰ هزار دلاری سایت شیعه نیوز برای قتل شاهین نجفی جدی تر گرفته شود. نباید یادمان برود که سال پیش نویسنده ای آذربایجانی پس از صدورحکم ارتدادش توسط آیت الله فاضل لنکرانی در آذربایجان به قتل رسید. در همین راستا، پلیس آلمان اعلام کرد از جان “شاهین نجفی” هنرمند ایرانی ساکن کلن، در برابر تهدید بنیادگرایان حفاظت خواهد کرد. سخنگوی پلیس شهر کلن گفته است:” بخش امنیت ملی اداره پلیس کلن تدابیر حفاظتی در مورد شاهین نجفی را تصویب کرده است.”
 
شاهین نجفی  متولد ۱۳۵۹ در بندر انزلی و اکنون مقیم آلمان است. وی فعالیت اش در موسیقی را از سال ۱۳۷۹ در سبک‌های پاپ و راک آغاز کرد. وی از سال ۱۳۸۴ به آلمان مهاجرت کرد و تاکنون به فعالیت خود در موسیقی‌ رپ و موضوعات سیاسی و اجتماعی ادامه می‌دهد. پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2010 در ایران، نجفی کارهایی را با محتوای سیاسی منتشر ساخت.
 
شاهین نجفی با انتشار تک ترانه ای درباره ” ندا آقا سلطان“ و همچنین آلبوم “توهم“ با زبانی اعتراضی به دولت و حکومت جمهوری اسلامی و نیزحوادث پس از انتخابات حمله کرد. از جمله این ترانه‌ها می‌توان به ترانه “وقتی خدا خوابه” اشاره نمود که مضمون آن اعتراض به دستگیری‌ها، تجاوز به زندانیان، ولایت فقیه و دولت ایران بوده ‌است. اما هیچیک از کارهای قبلی به این اندازه جنجال برانگیز نبوده است.
 
انتشار تک آهنگ “نقی” از بدو انتشار مخالفت ها و سپس حمایت های فراوانی را باعث شده که نمی تواند بی ارتباط با پیشینه سیاسی کارهای آقای نجفی باشد. این ماجرا از آنجا شروع شد که عده‌ای از لطف‌الله صافی گلپایگانی در رابطه با افرادی که “جسارت‌کنندگان به‌امام نقی” نامیده بودند استفتاء کردند. متن استفتاء به این شرح است: “مدتی است عده‌ای اجیرشده که عمدتا از ضد انقلاب خارج از کشور می‌باشند، در فضای اینترنت، سایت‌ها و وبلاگ‌های خود به راحتی به‌ امام مظلوم شیعیان حضرت امام هادی اهانت و جسارت می‌کنند .حکم این افراد چیست؟“ 
 
آیت الله صافی گلپایگانی در جوابی که در سایت دولتی فارس نیوز منتشرشد، گفته بود:“چنانچه اهانت و جسارت به حضرت نموده باشند مرتدند. والله اعلم”. بر اساس این فتوادربرخی سایت‌های دولتی، شاهین نجفی، مرتد دانسته‌ شد، این درحالی است که تاریخ جواب استفتاء به دو هفته قبل از انتشار ترانه نقی باز می گشت. به دنبال آن گروهی از “افسران جنگ نرم” و “فعالان حزب‌اللهی” با استناد به فتوای مزبور مدعی شدند که در تدارک کشتن شاهین نجفی هستند. شاهین نجفی در پی واکنشها به ترانه جدیدش، به یورونیوز فارسی گفت که به هیچ وجه قصد توهین به‌ مقدسات را نداشته است. اما حالا پس از صدورحکم ارتداد توسط ناصر مکارم شیرازی که به طور مشخص به شاهین نجفی اشاره دارد، شرایط تا حدود زیادی تغییر کرده است.
 
در این باره با حسن فرشتیان، کارشناس امور مذهبی مقیم پاریس درباره حکم ارتداد و ترانه شاهین نجفی گفتگویی انجام داده ایم.

دروری دایک، محقق امور ایران در دفتر سازمان عفو بین الملل در لندن در گفت وگویی با مجله” دیلی وست“می گوید که درترانه شاهین نجفی درحالی که به صورت استعاره تقاضای کمک عنوان می شود، هیچ بخش از این شعر دعوت به خشونت و یا اظهار نظر مستقیم در خصوص فرد مورد نظر، امام علی النقی، یا علی ابن محمد ابن علی، نمی کند. وی در قبال حکم ارتداد و تهدید به قتلی که عنوان شده می گوید: “سازمان عفو بین الملل از این پیشنهاد متاسف است و آن را محکوم می کند.” وی افزود: “این پیشنهاد به وضوح به قصد ارعاب و تهدید طرح شده است و ممکن است کسانی باشند که بر پایۀ این پیشنهاد بخواهند اقدامی انجام دهند، همانطور که در سالهای پس از پیشنهاد جایزه برای سلمان رشدی، چندین اتفاق که وی را هدف قرار داده بودند به وجود آمدند…این پیشنهاد ممکن است به صورت تشویق به قتل دیده شود و باید جدی گرفته شود.”

آقای دایک گفت: “مقامات قوۀ قضاییۀ ایران باید اعلام کنند که مفهوم “استحقاق مرگ” نمی تواند به عنوان توجیهی برای قتل استفاده شود و متهمانِ دعوت به خشونت، برنامه ریزی، اقدام و یا کمک به قتل، چه این قتل در ایران و یا در خارج از ایران واقع شود، باید در دادگاهی که از موازین کامل محاکمات عادلانه برخوردار باشد، بدون توسل به مجازات اعدام، محاکمه شوند.”

 
 

 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.