خبر فوری
This content is not available in your region

آتن خاستگاه دولت، بی‌دولت ماند

نظرها
آتن خاستگاه دولت، بی‌دولت ماند
اندازه متن Aa Aa

ناکامی دو حزب قدرتمند یونان، حزب سوسیالیست «پاسوک» اوانگلوس ونیزلوس، و حزب محافظه کار«دموکراسی نوین» آنتونیس ساماراس، تشکیل دولت ائتلافی در آتن را ممکن نساخت.

تلاش کارولوس پاپولیاس، رئیس جمهوری یونان نیز به همراهی احزاب کوچکترتندرویی همچون «سیریزا» به رهبری آلکسیس سیپراس که بخاطر خشم یونانیان با اقبال مواجه و شگفتی ساز انتخابات پارلمانی شدند، نیانجامید.

اکنون تنها راه فرار از بی‌سامانی و بی‌دولتی، برگزاری انتخاباتی دیگر است چرا که همانگونه که شهروندان یونان می گویند، احزاب متعدد با برنامه های متفاوت، تشکیل دولتی ائتلافی را غیرممکن ساخته اند.

اگرچه مسئولیت اداره دولت موقت تا زمان برگزاری انتخابات به پانایوتیس پیکرامنوس که یک قاضی ارشد است سپرده شده است، اما به نظر می رسد بحران بی دولتی در یونانی که خود خاستگاه دولت است به این زودی ها میسر نخواهد شد. 

بحران سیاسی ناشی از بی ثباتی اقتصادی که یونان بمدت دو سال با آن دست بگریبان است باعث شد تا روز دوشنبه یونانیان ۷۰۰ میلیون یورو از حساب‌هایشان بیرون بکشند. از ژانویه سال ۲۰۱۰ تاکنون یونانیان ۷۲ میلیارد یورو از بانک‌ها برداشت و همانگونه که یک اقتصاددان یونانی گفت در صندوق‌های امن خود گذاشته‌اند. وضعیتی که او آن را بیشتر شبیه به یک جنگ دانست.

با بی‌ثمر ماندن انتخابات پارلمانی ششم ماه مه، یونانیان ۱۷ ژوئن بار دیگر پای صندوقهای رای خواهند رفت تا شاید این بار آتن بی‌دولت نماند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.