خبر فوری
This content is not available in your region

بازتاب محاکمه راتکو ملادیچ در میان بوسنیایی ها

نظرها
بازتاب محاکمه راتکو ملادیچ در میان بوسنیایی ها
اندازه متن Aa Aa

جریان محاکمه راتکو ملادیچ، فرمانده سابق صرب های بوسنی که صبح روز دوشنبه دردادگاه ویژه بین الملی رسیدگی به جنایات در یوگسلاوی پیشین، در شهر لاهه آغاز گردید، در میدان مرکزی شهر سارایوو، پایتخت بوسنی بر روی یک صفحه بزرگ نمایش به طور زنده پخش می شود.

این محاکمه بمدت دو روز جریان دارد.

ساکنان شهر سارایوو امیدوارند تا این جنایتکار جنگی به سزای اعمالش برسد.

یک زن ساکن این شهر می گوید: “ما منتظر اجرای عدالتیم تا این اتفاق دیگر هرگز نیفتد، نه اینجا و نه هیچ جای دیگر.خیلی غم انگیز است که آمریکا، اروپا و بقیه اجازه دادند چنین اتفاقی در اینجا بیفتد، ما بخشی از اروپا هستیم.”

یک مرد اهل سارایوو که دختر 17 ساله اش را در جنگ از دست داد، می گوید: “هیچکس از تعداد دقیق کودکان قربانی این جنایت خبر ندارد. نزدیک 1600 کودک اینجا کشته یا مجروح شدند. امیدواریم حقایق فاش شوند و عدالت انتقام ما را از او بگیرد.”

چهارده کیلومتر آنسوتر از سارایوو، درشهر پاله، که در سال 1992 میلادی، مقر صربهای بوسنی بود، واکنش ها متفاوت است. صربهای بوسنیایی در این شهر از ژنرال ملادیچ حمایت می کنند و او را بی گناه می دانند.

یک دانشجو می گوید: “آنها می خواهند نشان دهند که طی جنگ بوسنی و هرزگوین، تنها صربها عامل جنایات بودند. آنها حتی به این مرد محترم اجازه دفاع از خود را هم نمی دهند.”

خرداد سال گذشته، تعدادی از طرفداران راتکو ملادیچ در اعتراض به دستگیری فرمانده سابق نظامیان ارتش یوگوسلاوی سابق دست به اعتراض زدند.