خبر فوری

اتا و تقاضای مذاکره با اسپانیا و فرانسه

اتا و تقاضای مذاکره با اسپانیا و فرانسه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمان جدایی طلب باسک اسپانیا موسوم به اتا با انتشار بیانیه ای خطاب به اتحادیه اروپا خواستار برقراری مذاکره با دولتهای اسپانیا و فرانسه شد.

در این بیانیه، اتا با مخاطب قرار دادن جامعه اتحادیه اروپا بر برقراری گفتگو و مذاکره تاکید دارد و آن را تنها راه حل برای پایان دادن به مناقشات این گروه، خصوصا با دولتهای فرانسه و اسپانیا می داند.

به اعتقاد اتا موکول کردن مذاکرات به زمانی دیگر و اتلاف وقت نتیجه ای جز ادامه مشکلات نخواهد داشت و طرفین را به بن بستی خطرناک هدایت خواهد کرد.

خورخه فرناندز دیاز، وزیر کشور اسپانیا می گوید : تنها خبری که ما در انتظار آن هستیم انحلال بی قید و شرط این گروه است. وی که در پارلمان اسپانیا سخن می گفت افزود: دولت اسپانیا مخالف هر گونه مذاکره، عفو و بخشش اعضای زندانی اتا است.

پیش از این، سازمان اتا در 20 اکتبر 2011 (28 مهر 1390 ) اعلام کرده بود که به فعالیت های خشونت بار و مسلحانه خود پایان خواهد داد. این سازمان، مدعی استقلال منطقه باسک واقع در منطقه مرزی بین فرانسه و اسپانیا است.

دولتهای اسپانیا و فرانسه این سازمان را مسئول مرگ 829 تن طی 40 سال اخیر می دانند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.