خبر فوری
This content is not available in your region

معتبرترین جایزه معماری برای اولین بار به یک چینی اهدا شد

نظرها
معتبرترین جایزه معماری برای اولین بار به یک چینی اهدا شد
اندازه متن Aa Aa

وانگ شو، معمار چینی، اخیرا برنده جایزه معماری آمریکایی پریتزکر شد. هیئت داوران جایزه پریتزکر، وانگ شو را برای سبک طراحی‌اش که ترکیبی از عناصر سنتی چینی و مدرن است و توجه او به محیط زیست انتخاب کرد.

همه طرح‌های وانگ شو در چین بنا شده‌اند. مانند موزه تاریخ «نینگبو»، نمادی‌ترین ساختمان وانگ شو. او به استفاده از مواد بازیافتی اهمیت بسیار می‌دهد و میلیون ها آجر از خانه‌های خراب شده محلی را در ساختن این ساختمان به کار برده است.

این معمار در شهر هانگژو کار و زندگی می‌کند.

وانگ شو می گوید: «به مدت زیادی به سختی کار کردم. اصلا به جایزه فکر نکردم. این جایزه به ناگهان به من تعلق گرفت و به خود گفتم هنوز بسیار جوانم. ولی خوب است. فکر می‌کنم پاسخ بسیار خوبی به پشتکارم است.»

وانگ همچنین مجتمع‌های ساختمانی در هانگژو طراحی کرده است.

وانگ ده سال برای بنیان نهادن مدرسه معماریش در دانشگاه هنر هنگژو زمان صرف کرد. اکنون مدرسه‌اش هم در داخل و هم در خارج از چین معروف است.

وانگ شو ادامه می دهد: «تاثیر من چقدر است؟ نمی‌دانم. ولی واقعا بر نسل جوان تاثیر می‌گذارم. اکنون بسیاری از جوانان می‌خواهند با من ارتباط برقرار کنند و به اینجا بیایند. به این دلیل که زمان بسیاری را به تعلیم جوانان گذرانده‌ام. در چین معمارانی مثل من بسیار مشغولند. زمانی برای تدریس ندارند. ولی من هنوز اینجا هستم.»

جایزه پریتزکر در سال ۱۹۷۹ از سوی جی آ. پریتزکر پایه گذاشته شده و به برندهٔ اینجایزه ۱۰۰٬۰۰۰ دلار آمریکایی اهدا می‌شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.