خبر فوری
This content is not available in your region

نیاز اسپانیا به کمک های خارجی جدی تر می شود

نظرها
نیاز اسپانیا به کمک های خارجی جدی تر می شود
اندازه متن Aa Aa

نوسان در بازارهای مالی اسپانیا روز سه شنبه هم ادامه پیدا کرد و تردیدها در مورد توانایی این کشور نسبت به مرتفع کردن تعهدات مالی اش باردیگر افزایش یافت.

بانک مرکزی اسپانیا در جدید ترین گزارش خود میزان انقباض اقتصادی این کشور در سه ماهه اول سال جاری میلادی را سه دهم درصد اعلام کرد، روندی که به احتمال زیاد در سه ماهه دوم سال هم اگربدترنشود بهتر نخواهد شد.

مشکلات چهارمین اقتصاد منطقه یورو بویژه رکود بخش مسکن لاجرم دولت مادرید را برای نجات بانکهای این کشور به تکاپو واداشته است.

مسئله ای که موجب شده دولت اسپانیا اوراق قرضه ده ساله خود را با سودی شش و نیم درصدی به مشتریان پیشنهاد کند. رقمی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان زنگ خطر ورشکستگی را ازهم اکنون برای اسپانیا بصدا درآورده است.

سود وام ده ساله بانکی در اسپانیا به شش و نیم درصد رسیده است که در نوع خود از زمان تاسیس منطقه پولی یورو یک رکورد محسوب می شود و نشاندهنده آن است که مدیریت بدهی های اسپانیا از دست خارج شده است.

انریکه کمادا یکی از آگاهان بازار در اینمورد می گوید:” ریسک پاداش سهام
در اسپانیا به بالاترین میزان خود رسیده چون نسبت به نظام مالی این کشور ترس وجود دارد. در سال 2008 دولتهای آمریکا و بریتانیا یک سیستم مالی تزریق پول دولتی به بانکها را پیش گرفتند و هم اکنون در اسپانیا هم پول به نهادهای مالی تزریق می شود و بانکها در حال ملی شدن هستند که به هر حال در نوع خود خبر مثبتی است.”

این درحالیست که پروژه نجات گروه بانکیا چهارمین بانک بزرگ اسپانیا حداقل برای دولت مادرید در حدود 23.5 میلیارد یورو آب خواهد خورد و از سوی دیگر کارشناسان، حداقل نیاز سیستم بانکی اسپانیا را حدود 80 میلیارد یورو تخمین می زنند.

مسئله ای که لاجرم مادرید را به سمت دریافت کمکهای خارجی سوق می دهد. اما ماریانو راخوی نخست وزیر این کشور فعلا حداقل بطور رسمی تمایلی به پذیرش آن ندارد.

او دوشنبه شب در این مورد گفت:“ما ازهیچ کمک اروپایی ای برای نجات بانکهایمان استفاده نخواهیم کرد. مشکل ما اسپانیایی ها درحال حاضر انباشته شدن بدهی هاست و ما در این برهه دشوارباید به هر نحو ممکن اعتبارمجددی برای آن اختصاص دهیم.”

با این وجود کمیسیون اروپا اعلام آمادگی کرده احتمال کمک به بانکهای اسپانیایی را مورد بررسی قرار دهد.

پیچیدگی اوضاع وقتی بیشتر می شود که بدانیم میزان بدهی های دولتی اسپانیا تا پایان سال 2012 به نزدیک 80 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد رسید.

درهمین حال میزان فروش مغازه داران و خرده کسبه اسپاینا درماه آوریل به کمترین میزان خود از سال 2003 رسیده و یک کاهش 9.8 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.