خبر فوری
This content is not available in your region

حضور فرمانده سپاه پاسداران در جزایر سه گانه خلیج فارس

نظرها
حضور فرمانده سپاه پاسداران در جزایر سه گانه خلیج فارس
اندازه متن Aa Aa

بعد از هفته ها افزایش تنش میان ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس درباره جزایر سه گانه، فرمانده سپاه پاسداران در دیداری از این جزایر تلاش کرد تا بنوعی تنش ها را کم کند.  
 
محمد علی جعفری دراین دیدارگفت که ایران با کمک کشورهای حوزه جنوبی خلیج‌فارس می تواند امنیت آبها و سواحل خلیج فارس را برقرار کند.
 
فرمانده سپاه پاسداران با اعلام اینکه ایران دست دوستی و برادری به کشورهای اسلامی، خصوصا شیخ نشینهای خلیج فارس می دهد، تلاش کرد تا بنحوی از تنشهای بوجود آمده میان ایران و کشورهای جنوبی حوزه خلیج فارس خصوصا امارات عربی متحده که پس از سفر رییس جمهور ایران به جزایر سه گانه پیش آمده بود، جلوگیری کند.
 
محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در اوایل فروردین ماه به جزایر سه گانه سفر کرد. اماراتی ها از سفر رییس جمهور ایران اظهار نارضایتی کردند.
 
مقامات اماراتی ادعای مالکیت ایران بر جزایر سه گانه را ناقض قوانین بین المللی می دانند ومی گویند طبق توافق 1971 بین ایران و امارات، مقامات لشکری و کشوری ایران حق بازدید از این جزایر بدون اعلام قبلی را ندارند.
 
محمد علی جعفری از کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا با همکاری با نیروهای نظامی ایرانی کنترل امنیت خلیج فارس را در دستان خود بگیرند و از این طریق از حضور بیگانگان در این آبها جلوگیری کنند. هرچند فرمانده سپاه پاسداران در سخنانش سعی کرد تا به نحوی از تنشها بکاهد اما تنها حضور او به عنوان یک مقام بلندپایه نظامی در جزایر سه گانه می تواند بار دیگر جنجال برانگیز باشد.