خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

کی یف اولین دوسالانه خود را در انبار مهمات برگزار کرد

نظرها
کی یف اولین دوسالانه خود را در انبار مهمات برگزار کرد
اندازه متن Aa Aa

اولین دوسالانه هنر معاصر کی یف، پایتخت اوکراین با نام «بهترین لحظات، بد‌ترین لحظات. تولد دوباره و آخرالزمان در هنر معاصر» در انبار قدیمی مهمات این شهر گشایش یافت.

در این دوسالانه، آثار صد هنرمند از جلمه آی وی وی چینی در فضای ۲۴ هزار متر مربعی به نمایش گذاشته شده است.

دیوید الیوت، متصدی بی ینال می‌گوید: «این بینال روایتی دارد. برخی از آثار بزرگ و پرصدا، برخی دیگر ساکت و کوچک است. این آثار با ترتیب خاصی قرار داده شده‌اند تا معنادار باشد.»

ویاشسلاو آکونوف، هنرمند اهل ازبکستان، گزینه دیگری از «پیاده روی مشاهیر» هالیوود را ارائه کرده است. او عکس و نام دیکتاتورهای معاصر را به جای اسامی ستارگان صنعت سرگرمی و هنر قرار داده است.

آکونوف در قرقیزستان به دنیا آمده ولی در تاشکند ازبکستان زندگی می‌کند. او در تمام طول حرفه‌اش، آثار متعددی در انتقاد به ایدئولوژی کمونیستی و به طور کلی ساختار قدرتهای خودکامه خلق کرده است.

او می‌گوید: «می‌دانیم که افراد بزرگ پس از مرگشان فراموش می‌شوند و نسل بعد، آن‌ها را به خاطر نمی‌آورد. ولی این‌ها همیشه به یاد خواهند ماند. مانند تیمور لنگ که این همه خون ریخت. آنها به یاد خواهند ماند چون مردم را کشتند. آنهایی که نیکی کردند بزودی فراموش می‌شوند. موضوع این اثر نیز همین است.»

کنجی یانوبه، هنرمند ژاپنی، اثری درباره فاجعه هسته‌ای چرنوبیل خلق کرده است.

او می‌گوید: «پس از سفر به چرنوبیل، شروع به ساخت یک زمین بازی برای کودکان کردم. این فقط یک زمین بازی برای لذت نیست، یک پناهگاه نیز هست.»

این دوسالانه تا دهم مرداد ادامه دارد و انتظار می‌رود سیصد هزار نفر از داخل و خارج اوکراین از آن بازدید کنند.