خبر فوری

سوریه، محور چانه زنیهای اتحادیه اروپا و روسیه

سوریه، محور چانه زنیهای اتحادیه اروپا و روسیه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مقامات اتحادیه اروپا روز دوشنبه با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دیدار و در مورد مسائل مهمی نظیر بحران سوریه، وضعیت اقتصادی اروپا و مسئله حذف روادید بین روسیه و اتحادیه اروپا بحث و تبادل نظر کردند.

هرمان وان رامپوی رییس شورای اروپا در یک کنفرانس خبری مشترک به همراه ژوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اروپا و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، در سنت پترزبورگ به بحران سوریه پرداخت.

او گفت: «اتحادیه اروپا و روسیه در مورد سوریه رهیافت یکسانی ندارند ولی هر دو بر سر این مسئله که طرح صلح کوفی عنان بهترین گزینه است اتفاق نظر داریم. این طرح می‌تواند از خشونت بیشتر در سوریه و وقوع جنگ داخلی در این کشور جلوگیری کند و به راه حلی برای رسیدن به صلحی پایدار بینجامد. باید برای توقف فوری خشونت‌ها در سوریه و رفتن به سمت انتقال سیاسی در این کشور تلاش کنیم.»

روسیه بعنوان وارث اصلی اتحاد جماهیر شوروی و یکی از اعضای دائم شورای امنیت از حجم مبادلات بازرگانی قابل توجهی با اروپا برخوردار است و تعاملی سازنده با این کشور برای اتحادیه اروپا اهمیت زیادی دارد.

از سوی دیگردراین نشست ولادیمیر پوتین با تاکید بر لزوم برچیده شدن موانع همکاری‌ها بین کشورش و اتحادیه اروپا باردیگر خواستارحذف روادید برای سفر شهروندان روسیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.