خبر فوری
This content is not available in your region

بانکهای اروپایی باید مسئولیت جسارتهای مالیشان را بپذیرند

بانکهای اروپایی باید مسئولیت جسارتهای مالیشان را بپذیرند
اندازه متن Aa Aa

در طول دو سالی که از بحران مالی اروپا می گذرد، بانکها که خود عامل عمده آن بوده اند، کرارا وجوهی کلان از اروپا دریافت کرده اند. اکنون بانک مرکزی اروپا پیشنهاد کرده که بانکها خود وجوه مربوطه را بپردازند.

کمیسر اتحادیه اروپا در امور مالی گفته است که برخلاف بحران مالی سال 2008، اینبار، بانکها و سهامداران مسئول ورشکستگی شان هستند.

“ما نمی خواهیم که دولتها چاره ای جز تزریق وجه (به بانک ها) نداشته باشند تا از فاجعه برای کل جامعه جلوگیری شود. ما معتقدیم که بانکها هم باید تقبل مسئولیت کنند.”

مقررات جدید از کشورهای اروپایی می خواهد که از عایدات سالیانه بانکها صندوقی ایجاد کنند که در صورت بروز بحران به بانک مربوطه وام بدهد.

اما برخی کارشناسان معتقدند که هرچند این ایده خوبی است، اما در شرایط بحرانی کنونی نوشدارو پس از مرگ سهراب است.

“این نظریه در بلند مدت موثر خواهد بود، اما در شرایط کنونی، مثلا در اسپانیا، تاثیری نخواهد داشت. احتمالا اقدامات دیگری هم در دست بررسی است که آن هم موثر خواهد بود، اما در کوتاه مدت و برای به اصطلاح فردا، قانون نخواهد شد.”

حتی اگر این نظریات تا مدتها قانون نشوند، اما حداقل نشان می دهند که سرانجام بانکها باید مسئولیت جسارتهای مالیشان را قبول کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.