خبر فوری
This content is not available in your region

بینی مصنوعی برای تشخیص سرطان پروستات

نظرها
بینی مصنوعی برای تشخیص سرطان پروستات
اندازه متن Aa Aa

سرطان پروستات دومین دلیل مرگ در بین مردان مبتلا به سرطان است. مشکل این است که تعداد بسیار کمی از مردان برای معاینه عمومی نزد پزشک می‌روند. کشف دیرهنگام سرطان پروستات گاهی به برداشت یک قسمت یا کل اندام می‌انجامد. با این وجود پژوهشگران بر روی یک روش جدید تشخیص کار می‌کنند که امیدوار کننده است.

در مرکز علمی بارسلونا و در چهارچوب برنامه پژوهش اروپایی، بینی مصنوعی جدیدی طراحی شده است. به لطف فن آوری نانو، عناصر حسگر شیمیایی که روی الکترود‌ها قرار دارند، قادر به استشمام مولکول‌های سرطان هستند.

یک استاد دانشگاه بارسلون می‌گوید: «وقتی رایحه گل یا عطر به مشاممان می‌رسد یا وقتی غذا می‌خوریم، اطالاعات مهمی به صورت شیمیایی دریافت می‌کنیم. وقتی بیماری بوجود می‌آید، مانند سرطان یا بیماری‌های دیگر، این اطلاعات شیمیایی همچنان وجود دارند و توسعه پیدا می‌کنند.»

بینی نانوی فوق العاده حساس، قادر به آزمایش نمونه ادرار بیماران سرطانی است و نتایج امیدوار کننده است. براساس گفته پژوهشگران، در چند سال آینده می‌توان پزشکان عمومی را با یک دستگاه کوچک و آسان مجهز کرد تا قادر به تشخیص زودهنگام سرطان شوند.

بینی مصنوعی نانو می‌تواند یک اختراع مهم برای مبارزه با سرطان پروستات با تشخیص زودهنگام آن به حساب آید. محققان در مرحله آزمایش هستند ولی پتانسیل این اختراع برای نجات زندگی، بسیار بزرگ است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.