خبر فوری

بهبود وضعیت بازارهای مالی درپی چراغ سبز اروپا به اسپانیا

بهبود وضعیت بازارهای مالی درپی چراغ سبز اروپا به اسپانیا
اندازه متن Aa Aa

درپی اعلام کمک اتحادیه اروپا به اسپانیا، بازارهای مالی اروپا جانی دوباره گرفتند. شاخص ارزش سهام در همه تالارهای اروپایی در بعدازظهر دوشنبه مثبت بود. این میزان در مادرید به مثبت ۲.۴۲ درصد رسید. ارزش یورو هم افزایش قابل ملاحظه‌ای داشت. هر یورو یک دلار و ۲۵ و شش دهم سنت معامله شد.

ناتالی پلراس یک تحلیلگر اقتصادی در مورد وضعیت امروز می گوید: «بازار حداقل در کوتاه مدت جانی دوباره گرفته است. انتظار هم می‌رفت که چنین اتفاقی روی دهد. ما نسبت به مشکلات بانکی دراسپانیا آگاهی داشتیم و راه درست درمان هم همین است.»

درهمین حال گفته می‌شود آلمان فقط با اعطای وام به دولت اسپانیا موافق است و نه به بانکهای این کشور، چرا که دیگر اعتمادی به آن‌ها ندارد.

از سوی دیگر اعطای وام بدون الزام مادرید به اتخاذ تدابیر ریاضتی، دوبلین را بر آن داشته تا خواستارتجدید نظر و اعمال اصلاحات در مفاد قرارداد وام خود شود.

کمیسیون اروپا نرخ بهره بانکی اعطای به اسپانیا را ۳ تا ۴ درصد و آنرا منطقی توصیف کرده است. در هین حال آگاهان نیاز واقعی اسپانیا به کمکهای مالی را بسیار بیشتر از صد میلیارد یورو می‌دانند. برخی از رقم دویست و پنجاه میلیارد یورو صحبت به میان آورده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.