خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

آیا برنده انتخابات مجلس قانونگذاری فرانسه نیازمند ائتلاف است؟

نظرها
آیا برنده انتخابات مجلس قانونگذاری فرانسه نیازمند ائتلاف است؟
اندازه متن Aa Aa

کسب اکثریت آرا در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه، یک پیروزی دیگر برای حزب سوسیالیست فرانسه را رقم زد.
 
این حزب 17 سال پس از دوری از مرکز قدرت سیاسی توانست 29 در صد آرا را بدست آورد. 
 
بنا بر آمار وزارت کشور، احزاب چپ و حزب سبز موفق به کسب 46 درصد و جنبش همبستگی مردمی  34 در صد آرا شدند.
 
حزب سوسیالیست بین 283 تا 329 نماینده، حزب همبستگی برای جنبش مردمی راست میانه بین 210 تا 263 و حزب راست افراطی مارین لوپن حداکثر سه نماینده به پارلمان آینده فرانسه خواهند فرستاد.
 
 دبیرکل حزب سوسیالیست نتیجه دور اول را رای اعتمادی بر انتخاب فرانسوا اولاند دانسته، رایی که به واسطه آن دولت از هم اکنون تغییرات را آغاز کرده است.  
 
اما برای جنبش همبستگی مردمی یا راست میانه به رهبری ژان فرانسوا کپه، این نتیجه یک شکست است و آقای کپه از راست گرایان خواسته رای خود را عاقلانه به صندوق ها بیاندازند تا کرسی های بیشتری از پارلمان به چپ گرایان واگذار نشود.
 
در همین حال مارین لوپن رهبر جبهه ملی، تاکتیک های دور دوم را لزوما شامل ائتلاف با راست میانه برای عقب راندن چپ گرایان نمی داند. برای این حزب راست افراطی، کسب 13 در صد آرا به تنهایی نشانه پیروزی است. حزبی که سال 2007 تنها سه در صد آرا را بدست آورد، اکنون خود را سومین نیروی سیاسی قدرتمند فرانسه می داند.
 
در دور پایانی انتخابات که روز 28 خرداد برگزار می شود 46 میلیون فرانسوی واجد شرایط سرنوشت 557 کرسی مجلس قانونگذاری خود را روشن می کنند، مجلسی که سرعت و میزان اصلاحات وعده داده شده توسط فرانسوا اولاند را تعیین خواهد کرد.