خبر فوری
محتوای این برنامه در حوزه جغرافیایی شما در دسترس نیست

اعتراض به طرح نجات بانکها در مادرید

نظرها
اعتراض به طرح نجات بانکها در مادرید
اندازه متن Aa Aa

خوان کارلوس، پادشاه اسپانیا و ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور روز دوشنبه شاهد مراسم ادای سوگند رئیس جدید بانک اسپانیا بودند.

مهمترین وظیفه رئیس بانک اسپانیا در شرایط جاری مدیریت صد میلیارد یورویی است که کشورهای حوزه یورو قرار است به این کشور اعطا کنند.

وزارت اقتصاد اسپانیا در اطلاعیه ای اعلام کرد که با وجود دریافت کمک مالی برای نجات بانکها، به برنامه های اصلاحی اقتصادی پایبند است و به فروش قرضهای دولت در قالب اوراق قرضه ادامه می دهد. اما همه تحلیلگران این اقدامات را موثر نمی دانند.

میگوئل مورادو، یک تحلیلگر مسائل اقتصادی می گوید: «کسری بودجه مانع اساسی است. دستیابی به هدفی که اتحادیه اروپا برای کاهش کسری بودجه درنظر گرفته است تقریبا غیرممکن است. اگر ما این مشکل را حل نکنیم، در آخر سال دوباره با دردسر مواجه می شویم.»

مقامهای اروپایی و سرمایه گذاران از اعطای وام برای نجات بانکهای اسپانیایی استقبال کرده اند و آن را پیروزی برای واحد پول یورو خوانده اند. اما همه مردم اسپانیا خوشحال نیستند.

یکی از کسانی که در اعتراض به صرف هزینه برای بانکها در مقابل بانک بحران زده بانکیا تجمع کرده است می گوید: «در حالی که دولت راخوی تلاش می کند بانکها را نجات بدهد، با توجه به میزان بالای پولی که تزریق شده است، دولت زندگی مردم عادی را دچار مشکل می کند. با اقداماتی نظیر کاهش دستمزدها و یارانه ها و البته زیر پا گذاشتن حقوق اساسی »

البته خوشبینی به یوروو شاید فقط یک هفته دوام بیاورد. چرا که مردم یونان ممکن است دولتی را بر سر کار بیاورند که منجر به خروج این کشور از حوزه یورو بشود و این واحد پول را وارد بحرانی دیگر کنند.