خبر فوری

مصر؛ ازسر گیری تنش به دنبال انحلال پارلمان

مصر؛ ازسر گیری تنش به دنبال انحلال پارلمان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

 
تصمیم دادگاه قانون اساسی مصر در انحلال پارلمان این کشور که اسلامگرایان فاتح آن شده بودند، باعث ایجاد تنش میان هواداران دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر، در شب برگزاری این انتخابات شده است.
 
همچنین هزاران نفر با برگزاری تظاهراتی در اسکندریه به تایید صلاحیت نامزدی احمد شفیق، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک، توسط این دادگاه، اعتراض کردند.
 
یکی از طرفداران حزب اسلامگرای اخوان المسلمین با تاکید بر اینکه شورای نظامی کنونی حاکم بر مصر برگرفته از خواسته مردم نیست، گفت: «مردم باید روزهای شنبه و یکشنبه به خیابان آمده و حرف آخر خود را بزنند. امیدوارم مرسی برنده این انتخابات شود، گرچه کسانی هستند که او را دوست ندارند. اما او کسی است که می‌تواند با برپایی یک انقلاب جدید شورای نظامی را منحل کند.»
 
بنابر قوانین انتخاباتی مصر، محمد مرسی، نامزد حزب آزادی و عدالت، وابسته به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین و احمد شفیق که از او بعنوان نامزد وابسته به رژیم سابق یاد می‌شود، باید از ظهر روز جمعه، تبلیغات خود را متوقف کنند.
 
اما ترس از بروز جنگ داخلی همچنان در میان شهروندان این کشور دیده می‌شود.
 
یک شهروند مصری با ابراز ناامیدی نسبت به آینده از بروز یک جنگ داخلی بزرگ در کشورش ابراز نگرانی می‌کند و معتقد است که بسیاری از مردم این کشور مثل او فکر می‌کنند.
 
حدود ۵۰ میلیون مصری برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، روزهای شنبه و یکشنبه به پای صندوقهای رای فراخوانده شده‌اند و ۱۵۰ هزار نظامی هم تامین امنیت بیش از ۱۳ هزار شعبه اخذ رای را بر عهده خواهند گرفت.
 
 
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.