خبر فوری
This content is not available in your region

نتایج انتخابات یونان فقط یکساعت سقوط بورس مادرید را به تاخیرانداخت

نظرها
نتایج انتخابات یونان فقط یکساعت سقوط بورس مادرید را به تاخیرانداخت
اندازه متن Aa Aa

روند مثبت بورس مادرید در پی مشخص شدن نتایج انتخابات پارلمانی یونان ساعتی بیشتر دوام نیاورد و بار دیگر با سرعت زیاد وارد منطقه قرمز شد.

واقعیت این است که پیروزی محافظه کاران در یونان به اندازه کافی در آرامش خیال سرمایه گذاران موثر واقع نشد و تفاوتی شایسته را درمورد چشم انداز اقتصادی کشورهای آسیب پذیر‌تر منطقه یورو یعنی اسپانیا و ایتالیا بوجود نیاورد.

این وضعیت در مورد اسپانیا بقدری حاد شد که صبح دوشنبه سود اوراق قرضه ده ساله این کشور را به رقم نجومی هفت و بیست و پنج صدم درصد رساند. تنها طی هفته گذشته این میزان چهاردهم درصد افزایش و به بیشترین حالت ممکن از زمان رواج یورو در اروپا رسیده است.

خوان پدرو زاموا یک تحلیلگر اقتصادی در این مورد می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم که تازه هنوز بمب یونان منفجر نشده است. تشکیل ائتلاف در این کشور کار آسانی نیست. بنابراین هم باید منتظر بالاگرفتن تنش‌ها در مورد سود اوراق قرضه اسپانیا و دیگر کشورهای درمعرض خطرمنطقه بود و هم شاهد ایجاد تنش در بازار. توپ هنوز در زمین اروپا و در دست سیاستمداران است و آن‌ها هستند که باید بهترین راه حل میان مدت و بلند مدت را پیدا کنند.»

طی چند روز گذشته وزرای دارایی منطقه پولی یورو با تودیع یک وام صد میلیارد یورویی به بانکهای اسپانیا که پس از بحران نزول قیمتهای مسکن در این کشور بشدت آسیب پذیر شده‌اند موافقت کردند، رقمی که به اعتقاد بسیاری از آگاهان با نیاز واقعی این بانک‌ها فاصله زیادی دارد.