خبر فوری
This content is not available in your region

پایان محاکمه آندرس برینگ بریویک قاتل نروژی

نظرها
پایان محاکمه آندرس برینگ بریویک قاتل نروژی
اندازه متن Aa Aa

محاکمه آندرس به رینگ بریویک قاتل نروژی پایان یافت و حکم او بیست و چهارم اوت صادر می شود.

بریویک که به قتل 77 نفر در تابستان 2011 اعتراف کرده، آن را دفاع مشروع برای حفظ نروژ در مقابل مهاجران و مسلمانان دانسته است.

سلامت روحی بریویک که در طول محاکمه با خونسردی و گاه با لبخند حاضر شده، مرکز ثقل پرونده و مبنای کیفر خواست دادستان نروژ است. دادستان بریویک را فاقد سلامت عقل دانسته و از دادگاه تقاضا کرده او را به موسسه روانپزشکی منتقل کند.

وکیل مدافع برویک در مخالفت در دادگاه روز جمعه گفت:“در دفاع از موکلم، نظر دادستان مبنی بر بیماری روحی و انتقال او به بیمارستان روانی را رد می کنم. با آندرس به رینگ برویک باید با حداکثر ملاطفت قضایی رفتار شود.”

برویک 32 ساله با دفاع از افکار راست گرایانه افراطی در توجیه کشتار جمعی و بمب گذاری، کشور نروژ و قربانیان را با سویه سیاسی عمل اش به چالش گرفته است.
یکی از بازماندگان کشتار جمعی برویک در جزیره اوتایای نروژ می گوید:“کار او جنبه سیاسی دارد، اینکه بریویک روانی است یا نه، به هر حال راست گرای های افراطی وجود دارند که ممکن است مرتکب چنین کار نشوند ولی چنین ایدئولوژی وجودد دارد. روانی بودن اوجای بحث دارد.”

یک جوان نروژی می گوید:“خوشحالم که بزرودی همه چیز تمام می شود. این مسئله از همه نظر جامعه را تحلیل برده. خوب است که نقطه پایانی بر آن گذاشته شود.”

اکنون بر عهده 5 قاضی است تا با تشخیص روان پریشی و اختلال روانی یا سلامت عقل آندرس برینگ بریویک، پرونده فجیع ترین کشتار نروژ در زمان صلح را مختومه اعلام کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.