خبر فوری
This content is not available in your region

تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه ایران اجرایی شد

نظرها
تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه ایران اجرایی شد
اندازه متن Aa Aa

تحریم های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه ایران از روز یکشنبه اجرایی شد. بر اساس این تحریم ها که چند ماه پیش تصویب شدند، 27 کشوراتحادیه اروپا از ایران نفت خام نخواهند خرید.

این تحریم ها شامل معاملات بانکی و بیمه کشتی های حامل نفت ایران نیز می شود. آمریکا هم تحریم های مشابه ای را از 11 تیر به اجرا گذاشته است.

اتحادیه اروپا و آمریکا هدف این تحریم ها را متقاعد کردن ایران به عقب نشینی از برنامه های هسته ای اش اعلام کرده اند، در حالیکه مذاکرات دیپلماتیک تا کنون بی نتیجه بوده است. اما ایران می گوید این برنامه ها صلح آمیز هستند.

شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و داریی ایران پیشتر طی سخنانی در مجلس شورای اسلامی تحریم ها را بی اثر دانسته، اما تحریم نهاد های مالی و تجاری و بانک مرکزی ایران را تحریم واقعی علیه ایران ارزیابی کرده است.

تهران می گوید چین، هند، ترکیه، سنگاپور و مالزی جایگزین خریداران اروپایی می شوند، اما در سبد ارزی به جای دلار و یورو، روپیه و ین جای می گیرد. در حالیکه 80 در صد در آمد ارزی ایران از صاردات نفت تامین می شود.

کارشناسان می گویند افزایش بی سابقه نرخ ارز و تاثیر مستقیم آن بر قیمت ها، افزایش هزینه زندگی و بیکاری تنها بخشی از عواقب تحریم ها بر زندگی مردم است.

گفته می‌شود ایران با وجود تلاش کشورهای غربی برای ایجاد محدودیت، توانسته است به توان غنی‌سازی اورانیوم در حد 20 در صد برسد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.