خبر فوری
This content is not available in your region

بستن تنگه هرمز، طرحی از سوی نمایندگان مجلس ایران

نظرها
بستن تنگه هرمز، طرحی از سوی نمایندگان مجلس ایران
اندازه متن Aa Aa

ایران تنگه هرمز را به روی نفتکشهای کشورهای تحریم کننده صادرات نفت این کشور می بندد. ابراهیم آقامحمدی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب، گفته است که 100 نماینده مجلس ایران قصد دارند طرحی را در صحن علنی به تصویب برسانند که طی آن، تنگه هرمز از دسترس نفتکشهایی که حامل نفت صادراتی به اروپا هستند، خارج خواهد شد.
 
این عضو کمیسون امنیت ملی می گوید تدوین طرح دوفوریتی مسدود کردن تنگه هرمز در پاسخ به تهدیدهای غرب در راستای برنامه هسته ای ایران انجام شده است. این طرح واکنشی است به تحریم خرید نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا که از روز یکشنبه اول ژوییه عملی شده است.
 
در صورت تایید این طرح از سوی نمایندگان مجلس ایران و اجرای آن، نزدیک به 40 درصد از نفت جهان که توسط نفتکشهایی صورت می گیرد که از تنگه هرمز عبور می کنند، متوقف می شود و این نفتکشها باید مسیر تازه ای برای انتقال نفت به اروپا پیدا کنند.
 
ابراهیم آقا محمدی می گوید طبق این طرح، جمهوری اسلامی می تواند بر اساس حق حاکمیت خود بر تنگه هرمز، از تردد نفتکشهایی که ازاین منطقه سوق الجیشی عبور می کنند، جلوگیری کند.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید این طرح یکشنبه، 11 ام تیر، به امضای 100 نماینده مجلس رسیده است و بزودی در دستور کار قرار می گیرد.  
 
نماینده مجلس ایران می گوید وقتی غربیها “ناجوانمردانه و با رفتار ظالمانه دست به تحریم نفتی علیه ایران می‌زنند،” اعمال حق حاکمیت ایران “در آب‌های داخلی و ساحلی ایران“،  حداقل واکنش جمهوری اسلامی ایران به این عمل است.
 

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.