خبر فوری
This content is not available in your region

کاهش تاریخی نرخ بهره در اروپا به زیر یک درصد

نظرها
کاهش تاریخی نرخ بهره در اروپا به زیر یک درصد
اندازه متن Aa Aa

تصمیم روز پنجشنبه بانک مرکزی اروپا به کاهش نرخ بهره وام از یک درصد به هفتاد و پنج صدم درصد، از نظر کارشناسان اقتصادی و مالی نشانه تصمیم این بانک به دخالت موثرتر در جلوگیری از تضعیف بازهم بیشتر اقتصاد حوزه یورو تلقی شده است.

این اولین بار از زمان استقرار یورو به عنوان واحد پولی مشترک در حوزه اروپاست که نرخ بهره به زیر یک درصد کاهش می یابد.

نرخ بهره در بریتانیا 0.5 درصد، در ایالات متحده آمریکا بین صفر تا 0.25 درصد و در ژاپن بین صفر و 0.1 درصد است.

ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه در مورد تورم و رشد اقتصادی حوزه یورو از جمله گفت:
“هدف ما در اقتصاد حوزه یورو، پایین نگهداشتن نرخ تورم و تثبیت آن در میان مدت تا مرز دو درصد است. در عین حال رشد اقتصادی با آهنگی ضعیف ادامه خواهد یافت.”

همزمان با نشست بانک مرکزی اروپا، نشست بانک مرکزی بریتانیا نیز برگزارشد، اما این بانک تغییری در نرخ بهره نیم درصدی نداد و در عوض تصمیم گرفت 63 میلیارد یوروی دیگر به اقتصاد بحران زده این کشور تزریق شود.

تحلیل گران کاهش 25 صدم درصدی نرخ بهره در اروپا را مقدمه ای بر کاهش بازهم بیشتر آن توسط بانک مرکزی در نشست آینده خود در ماه اوت می دانند.

اغلب نظر سنجی ها طی چند هفته اخیر حاکی از گسترش رکود اقتصادی و تورم در همه کشورهای حوزه یورو و از جمله در آلمان قدرتمندترین اقتصاد این حوزه است و نقش بانک مرکزی در توقف این روند نقشی کلیدی است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.