خبر فوری
This content is not available in your region

تهدید به اعتصاب غذای نامحدود در اعتراض به رسمیت زبان روسی در اوکراین

تهدید به اعتصاب غذای نامحدود در اعتراض به رسمیت زبان روسی در اوکراین
اندازه متن Aa Aa

صدها تن از ملی گرایان اوکراینی با حمل دستنوشته هایی چون “اوکراین را تکه تکه نکنید” در برابر دفتر ریاست جمهوری این کشور در کی یف تجمع کردند.

تظاهرکنندگان از یانوکوویچ، رئیس جمهوری کشورشان می خواستند تا مصوبه چهاردهم تیرماه مجلس را مبنی بر به رسمیت شناخته شدن زبان اوکراینی به عنوان دومین زبان رسمی این کشور، امضا نکند و اجازه اجرای آن را ندهد. بر اساس مصوبه پارلمان، زبان روسی دومین زبان رسمی این کشور در مناطقی است که دستکم ده درصد جمعیت آن را روس زبان ها تشکیل می دهند.

برخی از تجمع کنندگان گفتند که تا زمان برآورده نشدن این خواسته دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهند زد.

درمقابل مخالفان این مصوبه که شعار می دادند:” زبان اوکراینی باد گلونیست“، افرادی هم از اقلیت روس اوکراین حاضر بودند که از اقدام پارلمان حمایت می کردند. یکی از آنان گفت:” می گویید ما باید فقط اوکراینی حرف بزنیم؟ نه ما مجبور نیستیم. ما در یک کشور آزاد و دموکراتیک زندگی می کنیم. چرا این را نمی فهمید؟”

اولکسی نیکیتین نویسنده اوکراینی معتقد است:” اکثر اوکراینی ها دوزبانه اند. آنها هر دو زبان روسی و اوکراینی را کم و بیش به خوبی صحبت می کنند. اما به هر حال باید بدانیم که در پشت زبان روسی، کشور روسیه قرار دارد؛ با تمام نهادها و قدرت مالی اش و هیچ کس به جز اوکراین حامی زبان اوکراینی نیست؛ هیچ کسی و هیچ چیز. و اگر اوکراین خودش این زبان را تقویت نکند، هیچ کس دیگری این کار را نخواهد کرد.

تصویب طرح به رسمیت شناختن زبان روسی در پارلمان اوکراین حتی به درگیری فیزیکی میان نمایندگان هم انجامید.

براساس نتایج یک نظرسنجی ۶۵درصد از شهروندان اوکراینی مخالف رسمیت زبان روسی در کشورشان هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.