خبر فوری
This content is not available in your region

طالبان افغانستان زنی را در ملأ عام اعدام کردند

نظرها
طالبان افغانستان زنی را در ملأ عام اعدام کردند
اندازه متن Aa Aa

طالبان همچنان در برخی مناطق افغانستان اعدام در ملا عام را اجرا می کند.
زنی به اتهام زنا در منطقه پروان در نزدیکی کابل تیرباران می شود.به گفته مقامات محلی افغانستان این زن توسط گروه اسلامگرای طالبان در ملا عام اعدام شده است.

پیش از اجرای حکم اعدام این زن مردی در مورد اتهام زن صحبت کرده و پس از خواندن آیاتی از قرآن دستور اجرای حکم را می دهد.
مجری حکم پس از دو شلیک در کنار زن، سر وی را هدف قرار داده و او را از پای در می آورد اما بعد از آن شلیکهای پیاپی بر پیکر بیجان زن ادامه دارد.

عبدالبشیر سالنگی، فرماندار ولایت پروان می گوید:“اینها انسانهای خشونت طلبی هستند که مانند حیوانات وحشی رفتار می کنند.اعمال آنها مشخصا غیر قانونی بوده و باید مورد تعقیب قرار گیرند. به جز دادگاه و آنهم با صدور حکم محکومیت متهم، هیچ کس حق تصمصم گیری درباره این مسائل را ندارد. این زن توسط هیچ دادگاهی محکوم نشده بود.”

عدم واکنش جدی دولت افغانستان به این نوع از اقدامات طالبان خشم بسیاری، از فعالان حقوق زنان را برانگیخته است. از جمله خانم فوزیه کوفی، نماینده پارلمان می گوید: “برای من بسیار شوکه کننده است فکر می کنم در مقابل این مسائل هیچ گونه انعطافی وجود ندارد و دولت نیز سکوت کرده است. معتقدم که باید اقدامات اساسی برای برخورد با این موارد انجام دهیم. ما به عنوان انسان و بخصوص به عنوان زن باید کاری بکنیم.”

بیش از ده سال از دخالت نیروهای خارجی در افغانستان برای برقراری صلح و امنیت می گذرد اما هنوز فعالیت های گروهای تندرو در افغانستان ادامه دارد و خشونت علیه زنان در حال افزایش است.

در حالی که بسیاری از نیروهای خارجی در حال ترک افغانستان هستند دولت افغانستان متهم است که با اتخاذ سیاستی دوگانه سعی دارد از یک طرف کمک ها و حمایت های بین المللی را کسب کند و از سوی دیگر با گروه های تندرو واسلامگرا همچون طالبان، برای کنترل اوضاع، با انعطاف برخورد می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.